.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Vote_lcapŞu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra I_voting_barŞu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Vote_rcap 
berfin
Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Vote_lcapŞu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra I_voting_barŞu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
sevgi yorumsuz elveda SosyoLoji mutluluk yalnızlık hatırla odun sarı değilim sıcak paint 2022 şair beden bahar papatya kadın Dost belkide neden 2023 zorunlu sevmek özgürlük muhtesim
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra

YazarMesaj
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Empty
    MesajKonu: Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra   Şu sıralar Arap dünyasında en çok anlatılan fıkra Icon_minitimeÇarş. Ocak 28, 2009 12:30 am

Bir gün üç Arap ülkesi lideri bir uçakta gidiyorlarmış, bir tanesi diğerlerine hava atmak için demiş ki;

- Şimdi ben uçaktan bir çuval pirinç atsam halkım bana bir hafta dua eder.

Yanındaki lider söze karışmış;

- Ben bir çuval pirinç atsam halkım bana bir ay dua eder demiş.

Üçüncü lider de ben bir çuval pirinç atsam halkım bana bir yıl boyunca dua eder demiş.

Bütün bu konuşmaları duyan pilot dayanamamış, ben şimdi sizin üçünüzü de aşağı atsam bütün Arap dünyası bana ömürleri boyunca dua ederler demiş.

Gazze sonrası Arap dünyasının ruh haletini bu fıkra çok iyi özetliyor.

Gazze bizlere Arap dünyasındaki yönetim ile halk arasındaki kopukluğu bir kere daha gösterdi. Hatta bu kopukluğu daha bir derinleştirdi. 22 gün süren İsrail işgali esnasında bırakın bir şeyler yapmayı bir araya gelip kınayamadılar bile. Birlik kelimesi Arap Birliği Örgütü’nün sadece adında kaldı. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, `durumumuz kaos` diyerek konuyu özetledi.

Bu duruma en ilginç tepkiyi Kuveyt milletvekili Velid el Tabtabay, Arap Birliği merkezinin Kahire`den Venezuela`nın başkenti Caracas`a taşınmasını teklif ederek gösterdi. Çünkü hiçbir Arap ülkesinin yapamadığını Venezuela İsrail ile ilişkilerini keserek yapmıştı.

İsrail Gazze`yi yakmaya başladığı an aslında Gazze`yle beraber kendisine karşı durma cesareti gösteremeyen Arap yöneticilerini de yakmış oldu. Mısırlı Yazar Fehmi Hüveydi çok ilginç bir tespitte bulunuyor; ‘özellikle Gazze`deki bu destansı direniş, sabır ve sebatla devam etmesi durumunda Musa(as)`nın Asası gibi önüne çıkan her şeyi yutan güçlü bir güce dönüşebilir.’ Yani Ortadoğu’daki haktan kopuk yönetimleri sallayabilir. Her ne kadar Ortadoğu tarihinde yönetimlere karşı bir halk hareketi şimdiye kadar olmamış olsa da yönetim ile yönetilen arasındaki gerilim bir yerde patlayacaktır.

Arap liderlerinin Gazze konusunda İsrail’e karşı bir araya gelememesini nasıl yorumlamamız lazım? Niyetleri mi yok, yoksa muktedir mi değiller? Bence her ikisi de. Hamas mevcut Arap liderlerinin iş başından gitmeden İsrail probleminin çözülemeyeceğine inanıyor. Yukarıda anlattığım fıkradaki pilot gibi liderleri problemin kaynağı olarak görüyor. Bu durumda liderler de bir şeyler yapma konusunda ayaklarını sürüyorlar, yani niyetleri yok. Ama aynı zamanda muktedirde değiller. Gücünüzü ya halktan alacaksınız ya da bir yabancı güçten. Bunlar ikincisini tercih ediyorlar. Dolayısı ile elleri kolları da bağlı.

Gazze çok önemli bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Katliam başladığı andan itibaren hem Türkiye’de hem Arap âleminde insanlar sokaklara döküldü. Yardımlar toplandı, gözyaşları akıtıldı, mitingler düzenlendi. Bursa’da, Diyarbakır’da, Kayseri’de, Şam’da, Yemen’de aynı nabız attı. Birbirinden koparılmış halklar yönetimlerinin tavırları farklı da olsa aynı duygu ve düşüncede bir araya geldiler. Bir vücudun parçaları olduklarını yeniden gördüler. Türkiye’den duyulan feryat Arap dünyasında büyük bir ilgi ve gözyaşları ile karşılandı.

Yıllarca Türk’e Arap düşmanlığı, Arap’a da Türk düşmanlığı pompalandığını düşünecek olursak bence bu altı çizilmesi gereken en önemli sonuçtur.

Osmanlının parçalanması ile birbirinden koparılmaya çalışılan, iktidar ve iktidarın medyası tarafından yıllarca manipüle edilen halklar siyaseten bölünmüş, farklı ülkelerin vatandaşları olsalar da halk bazında bu birlikteliği fark ettiler.

Türk Arabsız yaşamaz kim ki yaşar der delidir /Arabın, Türk ise hem sağ gözü hem sağ elidir/ Veriniz başbaşa; zira sonu hüsranı mübin/Ne hükümet kalıyor ortada, billahi ne din, demişti Mehmet Akif. Bu gerçeğin yeniden hissedilmeye başlanması çok ama çok önemli.

Erkam Tufan AYTAV / Haber 7
    e.aytav@gyv.org.tr
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com

1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Erkeğin dünyasında kadının yeri
    » Arap Birliği, :Hizbullahı terör örgütü ilan etti
    » SURİYE Arap Cumhuriyeti
    » FIKRA DEĞİL GERÇEK
    » Arap Birliği, olağanüstü toplanıyor