.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
İslami hareketler ve modernlik Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
İslami hareketler ve modernlik Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
İslami hareketler ve modernlik Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
İslami hareketler ve modernlik Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
İslami hareketler ve modernlik Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
İslami hareketler ve modernlik Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
İslami hareketler ve modernlik Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
İslami hareketler ve modernlik Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
İslami hareketler ve modernlik Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
İslami hareketler ve modernlik Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
İslami hareketler ve modernlik Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
İslami hareketler ve modernlik Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
İslami hareketler ve modernlik Vote_lcapİslami hareketler ve modernlik I_voting_barİslami hareketler ve modernlik Vote_rcap 
berfin
İslami hareketler ve modernlik Vote_lcapİslami hareketler ve modernlik I_voting_barİslami hareketler ve modernlik Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
paint 2022 mutluluk özgürlük elveda odun bahar neden sevmek yalnızlık zorunlu şair SosyoLoji 2023 beden sevgi muhtesim sıcak Dost kadın yorumsuz hatırla papatya sarı belkide değilim
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

İslami hareketler ve modernlik

YazarMesaj
    hzn
    TecrubeLi ÜyE
    TecrubeLi ÜyE
    hzn

Teşekkür Sayısı : 27

İslami hareketler ve modernlik Empty
    MesajKonu: İslami hareketler ve modernlik   İslami hareketler ve modernlik Icon_minitimeSalı Ara. 16, 2008 8:01 am

İslami hareketler ve modernlik 58423_1
    Kitap Adı: İslami hareketler ve modernlik
    Yazarı: W. Montgomery Watt
    Sayfa: 214 sayfa
    Bitirme Tarihi: 14 Haziran 2008

Özet: Kitaptan önce yazar hakkında bilgi vermek lazım sanırım. Watt bir oryantalist, ancak İslam dünyasında görüşleriyle takip edilen ve kimi zaman kabul edilen bir yazar. Birçok kavramın karmaşıklaştığı ve anlamsızlaştığı zamanımızda kendi cephesinden bir yaklaşım ile modernizm, çağdaşlık, yenilikçilik, muhafazakarlık, fundamentalizm gibi kavramları işlemeye çalışmış.
    Zaman zaman müslümanlara ve islam alimlerine sert çıkışları dikkatimi çekti hatta kimi yerde azarlamaya varan sözler sarfediyor. Oryantalist olması hasebiyle Kur'an'a, hadislere ve İslam tarihine kendi penceresinden bakıyor ve olması-olmaması gereken birçok şeyin bu zaviyeden olması gerektiğini istiyor. İslam ülkerini geri kalmakla, İran'ı tutuculukla suçluyor. Mutasavvıflar için bazen sapık ifadesini kullanıyor. Vahiy konusunda ise kendisine vahiy inen kişinin de kişisel katkısının olduğunu düşünüyor.
    Mevdudi, Hasan el-Benna, Gulam Ahmed, Muhammed Abduh ve Kaddafi'yi olağan dışı çıkışlar olarak niteliyor. Müslümanların, hristiyanlık ve yahudilik gibi semavi dinlerin bazı bölümlerini kabullenmedikçe ilerleyemeyeceklerini ve olağan bir batı-doğu etkileşiminden bahsedlemeyeceğini ileri sürüyor. islam'ın yayılış biçiminin sömürge ve ganimet amaçlı olduğunu sahabenin birkaç istisnası hariç yapılan saldırıların fetih gayesiyle değil toprak ve mal için olduğunu söylemektedir. Kadın hakları ve insan hakları gibi konularda da yine müslümanları tutucu ve gerici olarak nitelendirmektedir.
    Kısaca bir merak üzere okumaya başladığım bu eserde ilk defa karşılaştığım cümleler ve alışık olmadığım bir uslüp ile karşılaştım. Alt yapısı olmadan bu kitabı okumak isteyenlere tavsiyem okumasınlar ama bu konuda bilgisi, araştırması olanların muhakkak okuması gerekn bir eser diye düşünüyorum. tarihi seyri ve farklı görüşleri başka zaviyeden okumak farklı bir duygu oluşturuyor insanda. Mevla çok okuyan, anlayan, anladıklarını hayatına yansıtan ve başkalarıyla da paylaşabilen hakiki müminlerden olmayı nasib etsin.

İlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh

İslami hareketler ve modernlik
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Çok Tehlikeli Hareketler Bunlar
    » DÜNTA KUPASI EN GÜZEL HAREKETLER
    » İSLAMİ TERİMLER
    » yaşasın halk islamı
    » İSLAMİ SORU VE CEVAPLAR