.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Herkesin bir Mustafası vardır.. Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Herkesin bir Mustafası vardır.. Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Herkesin bir Mustafası vardır.. Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Herkesin bir Mustafası vardır.. Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Herkesin bir Mustafası vardır.. Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Herkesin bir Mustafası vardır.. Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Herkesin bir Mustafası vardır.. Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Herkesin bir Mustafası vardır.. Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Herkesin bir Mustafası vardır.. Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Herkesin bir Mustafası vardır.. Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Herkesin bir Mustafası vardır.. Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Herkesin bir Mustafası vardır.. Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Herkesin bir Mustafası vardır.. Vote_lcapHerkesin bir Mustafası vardır.. I_voting_barHerkesin bir Mustafası vardır.. Vote_rcap 
berfin
Herkesin bir Mustafası vardır.. Vote_lcapHerkesin bir Mustafası vardır.. I_voting_barHerkesin bir Mustafası vardır.. Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
zorunlu sıcak sevmek 2022 özgürlük neden Dost belkide muhtesim SosyoLoji beden papatya yalnızlık sevgi mutluluk 2023 yorumsuz kadın elveda hatırla şair bahar sarı odun paint değilim
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Herkesin bir Mustafası vardır..

YazarMesaj
    hzn
    TecrubeLi ÜyE
    TecrubeLi ÜyE
    hzn

Teşekkür Sayısı : 27

Herkesin bir Mustafası vardır.. Empty
    MesajKonu: Herkesin bir Mustafası vardır..   Herkesin bir Mustafası vardır.. Icon_minitimeSalı Kas. 18, 2008 12:57 am

Sanatta, özellikle sinema ve edebiyatta böyledir yani; belli başlı eserleri kendi meşrebince filme aktaran-kaleme alan her yazar veya yönetmen, çalışmasının başına kendi adını ekler.
    Misal Marry Shelly'nin Frankenstein'ı olur. Yahut Kenneth Branagh'ın Hamlet'i filan vardır Zeffirelli'ninkinden farklı olarak.

Bu nedenle bir sinema filminden ziyade yapımı ve sponsorluğuyla tartışmaya açılan Mustafa filmi için 'Can Dündar'ın Mustafa'sı demek en doğrusudur.
    Ne ki, eğer Turkcell'e çakmak için bahane aranıyor olmasaydı, aynı grup içeriğinden dolayı Dündar'ı ipe gererek taşlardı o ayrı.
    Ancak Mustafa filmindeki Mustafa, Can Dündar'ın zihnindeki Mustafa'dır.

Kimseninkiyle örtüşmek zorunda filan da değildir.

Ne enteresandır, tam da bugünlerde bir başka ve esas Mustafa, Muhammed Mustafa (sas) ile ilgili bir sinema tartışması daha yaşanıyor.

Malum Çağrı filmi belki tüm zamanların en iyi İslamiyet ve İslam Peygamberi Hazreti Muhammed (sas) ile ilgili filmidir.
    Filmin değerinin yüksek oluşu, sadece benzersiz oluşu ve bu alanda yapılan sair çalışmaların teknik ve estetik olarak merhum Mustafa Akkad'ın (alın size başka bir Mustafa daha!) yanına bile yaklaşamamasından dolayı değildir.
    Bu kadar önemli ve İslam âlemi göz önüne alındığında, riskli bir konuyu muazzam bir şekilde çözmüş olan sinema dehasının, at koşturduğu estetik alanda işin tüm kurallarına harfiyen uyarak ortaya çıkardığı bir çalışma olmasıdır.

Çağrı filminin önemi nereden geliyor?

Bir sefer siz bana bir sinema filmi söyleyin ki, aslında anlattığı kişiyi hiç göstermiyor.
    Açıkçası bu inanılmaz derecede zor ve her babayiğidin çözebileceği bir müşkül değildir.
    Ancak Akkad muhteşem bir yönetim ve senaryo ile işi halletmiştir.
    Sonra aksiyon sahnelerinden müziğine, oyunculuktan kurguya kadar bir başyapıt vardır karşımızda.
    Ve hemen hiçbir konuda hemfikir olmayan İslam âleminin neredeyse tamamı Çağrı filminden memnundur ve her ülkede gösterimi yapılmış, alkışlanmıştır.

Belki bütün Müslümanların üzerinde mutabık kaldığı tek sanat eseridir Çağrı!

Şimdilerde Oscar Zoghbi isimli bir sinemacı (ki kendini Akkad'ın çalışma ekibindeymiş gibi göstermektedir.
    Birkaç Akkad yapımı olan Hallowen serisinde muhasebecilik yapmasından başka sinemayla alakası yoktur) "Akkad'ın çalışmasına saygı duyuyoruz; ancak sinema teknolojisi 1970'lerden bu yana çok gelişti.
    Bu yeni film, ilk filmin ana mesajlarını yenileyerek modern tekniklerle çekilecek." diyerek işe soyunmuş. Kimse kusura bakmasın ama bana ticari bir ucuz numaradan başka bir şey olarak görünmedi bu girişim.
    Kimse kimsenin elini tutmamakta, kimse kimsenin film yapmasını engellememektedir.
    Zoghbi isimli arkadaş oturur bir senaryo yazar ve Zoghbi'nin Çağrı'sı diye gösterime sokar.
    Filmi gerçekten başarılı ise herkes de alkışlar. Kalkıp da, 'Akkad'ın filmini yeniden çekiyoruz' ucuz ayak oyunu yapmanın alemi yoktur.

Zoghbi öyle de bizim zombiler farklı mı?

Doğan Grubu gazetelerinin çığırtkanlığının artık pek para etmemesi ayrı bir durum, Vatan ve Hürriyet'in meslekî "şantaj" örtüsü kaldırıldığında görülecektir ki, Mustafa filmindeki ******, Can Dündar'ın ******'üdür ve kimse de onaylamak zorunda değildir.
    Turkcell desteklemediyse ve filmi çok beğeniyorsa Doğan Grubu destekler olay biter.

Dündar için; yalnız, karamsar, alkolik ve hatta düpedüz inceden 'dinsiz' bir ****** vardır filminde.
    Belki bir başkası yazıp filme çekse; Meclis'i dua ile açan, minbere çıkıp hutbe veren, emperyalizme cihad ilan eden ****** karakteri çizecektir.

Hâsılı, herkesin bir Mustafa'sı vardır ve herkes kendi zihnindeki Mustafa'ya göre algılayıp filme alır geçmişi.
    Tıpkı herkesin bir meslek ahlakı ve etik anlayışı olduğu gibi...
    Film hakkındaki daha geniş bir tahlili Aksiyon dergisine bırakarak bitirelim yazıyı.

M. Nedim Hazar

Herkesin bir Mustafası vardır..
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » herkesin kaportası var
    » HERKESİN BİLDİĞİNİ BANA SÖYLEME
    » Herkesin E-Mail'ini Deşifre Etti
    » biri vardır
    » bağlılıkta hayat,ayrılıkta ölüm vardır