.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Vote_lcapNazım Türk vatandaşı olarak geliyor! I_voting_barNazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Vote_rcap 
berfin
Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Vote_lcapNazım Türk vatandaşı olarak geliyor! I_voting_barNazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
zorunlu sarı sevmek neden değilim muhtesim 2022 özgürlük sıcak hatırla sevgi Dost mutluluk beden elveda odun şair kadın SosyoLoji bahar yalnızlık paint 2023 yorumsuz belkide papatya
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor!

YazarMesaj
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Empty
    MesajKonu: Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor!   Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! Icon_minitimePtsi Ocak 05, 2009 11:01 pm

Hikmet'in vatandaşlıktan çıkartılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürürlükte kaldırılmasına ilişkin önerge Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor! 96835

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, bugün üzerinde durdukları bir diğer konunun Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının ortadan kaldırılması olduğunu bildirerek, şöyle devam etti: ''Eski Türk Ceza Kanunu'nun 141 ve 142. maddesine göre 25 Temmuz 1951'de Türk vatandaşlığından çıkarılmış olan Nazım Hikmet'in tekrar Türk vatandaşlığına dönmesine imkan veren bir Bakanlar Kurulu kararı bugün imzaya açılmış ve tamamlanmıştır.
    Böylece uzunca bir zamandan beri Türkiye'de tartışma konusu olan bu konu da ümit ediyoruz ki gündemden düşmüş olacaktır. Doğru bir iş yapmış olduğumuzu düşünüyoruz. Esasen Türk vatandaşlığından çıkarılmasını gerektirecek yasa maddeleri geçmiş dönemlerde ortadan kaldırılmıştır. Kaldı ki 2002 yılı bütün dünyada UNESCO tarafından Nazım Hikmet yılı ilan edilmiştir.
    Tüm dünya edebiyat çevrelerinde Nazım Hikmet takdir gören, saygı duyulan bir isim olması asabiyle artık gereği, anlamı kalmamış, hukuki dayanakları kalmamış bu kararın da ortadan kaldırılması gerekmekteydi. Dolayısıyla 1951'de alınmış olan bu karar, bugün Bakanlar Kurulu kararıyla ortadan kaldırılmış bulunmaktadır.''

''SAYIN BAŞBAKAN'IN KARARLILIĞI VE BAKANLAR KURULU ÜYELERİNİN TAM GÖRÜŞ BİRLİĞİYLE BUGÜN, BU İNSANİ VE MANEVİ BORCUMUZU YERİNE GETİRDİK''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''neredeyse son 20 yıl içerisinde Nazım Hikmet'in vatandaşlığını iade edecek hukuki düzenlemenin yolunun açıldığını, ama şimdiye kadar bunun yapılmadığını'' belirterek, 'Sayın Başbakan'ın kararlılığı ve Bakanlar Kurulu üyelerinin tam bir görüş birliğiyle bugün, bu insani ve manevi borcumuzu yerine getirdik'' dedi.

Günay, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Nazım Hikmet'in tekrar Türk vatandaşlığına dönmesine imkan veren Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Hikmet'in vatandaşlıktan çıkarılması ile ilgili Bakanlar Kurulu kararının kaldırılması konusunda Bakanlık olarak bir süredir çalışma içerisinde olduklarını'' söyledi.

''Zamanlaması konusunda Sayın Başbakan etkili ve kararlı oldu'' diyen Günay şöyle devam etti:

''Şeb-i Aruz törenlerinden gelirken, 17 Aralık'ta Konya'dan gelirken, sanırım o manevi atmosferin de etkisiyle, 'Nazım Hikmet ile ilgili sorunu da çözelim' dedi. Ben de bu konudaki çalışmamızın hazır olduğunu söyledim. İçişleri Bakanlığı ile de temas etmemiz gerekiyordu, çünkü daha önce yapılan tasarruf İçişleri Bakanlığını da ilgilendirdiği için. Biz, gerekçemizi hazırladık. İçişleri Bakanlığı içini olgunlaştırdı ve bugün Bakanlar Kurulunda oy birliğiyle imzalandı ve çıktı.''

Nazım Hikmet'in 1951 yılında genel aftan sonra yurt dışına gittiği için vatandaşlıktan çıkarıldığını belirten Günay, ''1960-1963 yılında da büyük bir vatan özlemiyle, şiirlerine yansıyan, duygularına yansıyan büyük bir vatan özlemiyle, 60'lı yaşlarının başında vefat etmişti'' diye konuştu.

Günay, 1980'li yılların sonunda Turgut Özal döneminde Türk Ceza Kanunu'nun 141, 142 ve 163. maddelerinin kaldırılmasıyla ünlü şairle ilgili yapılmış suçlamanın da hukuki temellerin ortadan kalktığına dikkati çekerken, ''aslında son 20 yıl içeresinde Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığına geri dönmesi konusunda hiçbir hukuki engelin bulunmadığına'' işaret etti.

Günay, ''Neredeyse son 20 yıl içerisinde Nazım'ın vatandaşlığı iade edecek hukuki düzenlemenin yolu açıldı, ama şimdiye kadar bu yapılmamış. Sayın Başbakan'ın kararlılığı ve Bakanlar Kurulu üyelerinin tam bir görüş birliğiyle bugün bu insani ve manevi borcumuzu yerine getirdik. Ve Türk şiirinin en büyük isimlerinden, bütün dünya tarafından 'En Büyük Türk Şairi' olarak bilinen Mehmet Nazım Hikmet Ran, böylece yeniden Türk vatandaşı hukuksal kimliğini kazanmış oldu'' dedi.

Bu konuda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a kararlılığı için ''Türk kültür ve sanat yaşamı adına içten teşekkürleri bulunduğunu'' ifade eden Günay, ünlü şaire vatandaşlığının iade edilmesi konusunda daha önce aileyle herhangi bir temasta bulunulmadığını bildirdi.

''EN DUYGULU ANLARDAN BİRİ...'

Günay, bu karanın kendi bakanlığı döneminde çıkmasıyla ilgili duygularını şöyle dile getirdi:

''Elbette çok önemli bir duygu yoğunluğu yaşıyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığında görev yaptığım bu dönemin en duygulu anlarından birini yaşıyorum. Nazım Hikmet, Kurtuluş Savaşı Destanı adıyla bizim Milli Mücadelemizin en büyük şiirini yazmış bir büyük şair. Son yıllarda yazdıkları yaşadıkları tam bir vatan özlemi, duygu yoğunluğuyla dolu. Hiç olmazsa manevi olarak bir yükümlülüğü yerine getirmiş olmanın şu anda huzurunu yaşıyorum. Kaldı ki 2009 yılı 1919 yılında başlayan Milli Mücadelemizin 90. yılı ve Milli Mücadelenin en büyük şiirini yazan bu büyük şaire yeniden vatandaşlık hakkının iadesi belki de güzel bir rastlantı olarak nitelendirilebilir.''

MEZARININ TÜRKİYE'YE GETİRİLMESİ

Kültür ve Turizm Bakanı Günay Nazım Hikmet'in mezarının Türkiye'ye getirilmesi ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

''Anadolu'da bir çınar ağacının altına gömülmek gibi bir vasiyeti var. Biz, bu vasiyetin gereğini de yerine getirmeye tam kararlılıkla hazırız. Ama benim şimdiye kadar temaslarımdan ailenin, ki bu konuda tek yetkili kişi oğlu Mehmet Nazım Bey'dir, istekli olmadığını biliyorum. Ailenin istemesi ve ilgili ülkeyle mutabık kalınması halinde biz bu vasiyeti yerine getirmeye hazırız, ama mezarı Türkiye'ye gelmese bile şu anda Türkiye ile Rusya arasında özel bir dostluk köprüsü oluşturuyor. Son derece saygıdeğer bir konumu var Moskova'da. Bu haliyle de dünyadaki barışçı işlevini sürdürmeye devam ediyor. Bu vesileyle kendisini rahmetle anıyorum.''

Günay, Nazım Hikmet'e vatandaşlığının iade edilmesi dolayısıyla bu yıl etkinlikler yapılıp yapılmayacağıyla ilgili soru üzerine, ''Nazım Hikmet ile ilgili zaten UNESCO 2002 yılını Nazım Hikmet yılı ilan etmişti. O yüzden bu yıl hemen böyle bir girişimde bulunmamız doğru olmayabilir, ama zaten çeşitli vesilelerle anılıyor, seviliyor, sayılıyor ama bu yıl yine elbette bu karardan sonra yeni bir ilgi Nazım Hikmet çevresinde oluşacaktır'' dedi.

Haber 7-AA
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com

Nazım Türk vatandaşı olarak geliyor!
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » K.Irak ve Türk medyası biraraya geliyor
    » nazım hikmet sözleri
    » GDO ya hapis geliyor
    » YAĞIŞLI GÜNLER GELİYOR
    » YAĞIŞ GELİYOR -KIŞ KAPIDA