.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Vote_lcapEy İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin I_voting_barEy İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Vote_rcap 
berfin
Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Vote_lcapEy İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin I_voting_barEy İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
paint zorunlu özgürlük papatya 2022 odun sarı muhtesim beden değilim şair sevmek 2023 neden elveda sevgi mutluluk kadın hatırla SosyoLoji bahar belkide sıcak yalnızlık yorumsuz Dost
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin

YazarMesaj
    hzn
    TecrubeLi ÜyE
    TecrubeLi ÜyE
    hzn

Teşekkür Sayısı : 27

Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Empty
    MesajKonu: Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin   Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Icon_minitimeCuma Ocak 02, 2009 9:08 am

Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin Deve
    Kendi şahsi rahatlıkları için, Müslüman kardeşlerini düşmanlarına teslim etme ve kendilerine bir zarar gelmesin diye düşmanla işbirliği yapma hastalığı yeni bir hastalık değil.
    Mekke'nin fethi hazırlıkları sürerken, sahabeden Hatıb, sonunda ayet nazil olan çok büyük bir hata yapar; Kendisine bir zarar gelmesin diye, düşmana iyi görünmeye çalışır. Irak başta olmak üzere, işgal altındaki tüm İslam topraklarında aynı ayıbı defalarca görüyoruz. Hemen her yerde, düşmandan emin olmak için, dostlara ihanet ediliyor. Sahabe döneminden, aynı hastalığın ilk belirtisinin hikâyesi ve ayetlerle çözümü...
    Hatıb bin Ebu Beltaa, aslen Yemenli ve erken yaşlarda İslam'ı kabul edip, ailesini ve akrabalarını Mekke'de bırakarak Medine'ye hicret etmiş genç ve güçlü bir sahabe idi. İyi şairliğinin yanı sıra, iyi at binmesiyle de meşhur olmuştu. Bedir harbine katılmış ve Allah ve peygamberi uğruna savaşmıştı.

Hicretin sekizinci yılı geride kalırken Efendimiz (sav), sürüldüğü Mekke'nin fethine hazırlanıyordu. Bütün sahabeler canla başla çalışıyor ve o mübarek günün gelmesini bekliyorlardı. Hatıb ise, Mekke'nin fethedilecek olmasından ötürü kafasını kurcalayan bazı soruları vardı. Mekke'de bıraktığı çocuklarını ve kardeşlerini düşünüyordu.

Mekke'den Medine'ye hicret eden sahabelerin hemen hepsinin, Mekke'de ailelerini emanet edebilecekleri akrabaları vardı ancak Hatıb'ın ailesini emanet edebileceği hiç kimsesi olmaması, onu tedirgin ediyordu. Bu düşünceler, Hatıb'ın kalbinde imanla ilgili sıkıntıların oluşmasına sebep oluyordu. Sonunda şeytan galip geldi ve Hatıb; "Gidip, Kureyşlilere, Peygamberin Mekke'yi fetih için hazırlık yaptığını bildirirsem, Kureyşliler aileme dokunmazlar" diye düşündü.

Sare'nin yolculuğu
    Ebu Cehil ve iki müşrike verilmek üzere şöyle bir mektup yazdı: "Hatıb bin Ebu Beltaa'dan Mekkelilere! Resulullah sizin üzerinize yürümek istiyor. Tedbirinizi alın" O sıralarda Sare adında şarkıcılık yapan bir kadın Medine'ye gelmişti. Sare, Peygamberimizin huzuruna çıktı,

Efendimiz sordu; "Müslüman olarak mı geldin?"
    Sare; "Hayır" diye cevap verdi. Bunun üzerine Peygamberimiz (sav); "Öyleyse neden geldin?" buyurdu.

Sare; "Sizler köle azad eden kimselersiniz. Bazı köle azad edenler, Bedir harbinde ölüp gittiler, ben çok muhtaç duruma düştüm. Bana yiyecek ve binek veresiniz, beni giydiresiniz diye yanınıza geldim" dedi.

Efendimiz (sav); "Şarkı söyleyip, ağıt yakmak seni geçindirmiyor mu?" buyurdu.

Sare ise; "Kureyşliler, kendilerinden birçok kişinin öldürülmesinden sonra, şarkı dinlemeyi bıraktılar. Bedir harbinden sonra benden şarkı söylememi isteyen olmadı, ben de şarkı söylemeyi bıraktım" dedi.

Efendimiz (sav), Sare'yi dinledikten sonra, emretti, Sare'ye binek, yiyecek ve giyecek verildi. Sare, tekrar Mekke'ye dönmek üzere yola koyuldu. Tam o sırada, Hatıb, Sare'yi bularak ona, elbise, yiyecek ve on altın daha verdi. Ebu Cehil'e yazdığı mektubu götürmesi karşılığındaydı bunlar. Hatıb, mektubu Sare'ye vererek sıkı sıkı tembihledi; "Bunu elinden geldiğince gizle, Mekke'ye ana yollardan gitme, gizlenerek git"

Sare mektubu alıp, saç örgülerinin içine sakladı ve Mekke'ye doğru yola koyuldu. O sırada Cebrail (as) bütün olan biteni ve Hatıb'ın yaptıklarını Efendimiz (sav)'a anlattı. Efendimiz, Hz. Zübeyr, Ali ve Mikdad'ı yanına çağırarak;

"Acele gidin, Hah bahçesine vardığınızda yanında mektup olan bir kadın bulacaksınız. Mektubu kadından alın ve bana getirin, sonra da kadını serbest bırakın. Mektubu vermez de direnirse boynunu vurun" diye emretti.

İçlerinde Hz. Ali'nin de bulunduğu bu üçlü grup, son sürat atlarını sürerek, Resulullah'ın söylediği yerde kadını Sare'yi buldular.

Hz. Ali (ra); "Yanında götürmekte olduğun mektup nerede" diye sordu. Sare; "Benim yanımda mektup falan yok" diye cevapladı soruyu.

Bunun üzerine, Sare'nin devesini indirdiler, eşyalarını uzun uzun aradılar ancak hiçbir şey bulamadılar. Sare'de üzerinde mektup olmadığında ısrar etti. Ancak Hz. Ali; "Allah'a yemin ederim ki ne Resulullah yalanlanır ne de biz yalanlanırız. Sen bu mektubu bize ya kendi rızanla verirsin ya da seni soyar zorla alırız" deyip kılıcını çekti. Sare işin ciddiyetini anlayınca, saçlarına sakladığı mektubu çıkarıp verdi. Kadını serbest bırakıp, mektubu Allah Resulüne getirdiler. Mektup, Efendimiz (sav)'in huzurunda okundu ve Hatıb'ın ihaneti ortaya çıktı. Peygamberimiz emredip, Hatıb'ı huzuruna getirtti. Hatıb'a; "Bu mektubu tanıdın mı?" diye buyurdu? Hatıb; "Evet" dedi. Peygamberimiz; "Bunu sen mi yazdın?" diye sorunca Hatıb, yine evet dedi.

Sonunda Efendimiz; "Hatıb, bu nasıl iştir böyle, bunu neden yaptın?" buyurdu.

Hatıb'ın imanıHatıb; "Ey Allah'ın Resulü, bu konuda hakkımda hüküm vermekte acele etmeyin. Ben Kureyşlilerin içine sonradan girdim, aslen Kureyşli değilim. Yanındaki muhacirlerin, Mekke'de ailelerini koruyacak kimseleri var ben ise yalnız biriyim. Ailem, çoluk-çocuğum da onların arasında kaldı. Ben bunu, onlara bir iyilik edeyim de, benim aileme ve çocuklarıma dokunmasınlar diye yaptım. Yoksa bunu küfre saptığımdan, dinimden döndüğümden dolayı yapmış değilim. Ya Resulullah, Allah'a yemin ederim ki ben Allah'a ve Resulüne inanan bir kimseyim. Ben Müslüman olduktan sonra, Allah hakkında hiçbir şüpheye düşmedim ve küfür yoluna hiç sapmadım. Müşriklerden ayrıldığımdan beri onlara hiç sevgi beslemedim. Fakat ev halkım için endişe duyduğumdan ötürü, onların yanında bir iyiliğim olsun istedim. Ben de çok iyi biliyorum ki, Allah'ın onlara indireceği azap karşısında, benim mektubum onlara hiçbir fayda sağlamayacaktır. Ey Allah'ın Resulü, ben onlara bu iyiliği çoluk çocuğumu ve mallarımı onlardan gelebilecek zararlardan Allah belki bununla korur diye yapmak istedim. Muhacir sahabelerinden hiçbiri yoktur ki, orada kavim ve kabilesinden bazıları tarafından malı ve ailesi korunuyor olmasın"

Peygamberimiz (sav), Hatıb'ın bu sözlerini dinledikten sonra kendisine; "Doğru söyledin" buyurdu. Yanındakilere ise; "O size doğru söyledi, onun hakkında hayırdan başka bir şey söylemeyin" diye emretti.

O sırada mecliste bulunan Hz. Ömer, Hatıb'a çok öfkelenmişti; "Allah seni kahretsin. Sen hem Resulullah'ın dağ yollarını tuttuğunu görüyorsun, hem de Kureyş müşriklerine, O'nun gelmekte olduğunu haber veriyorsun" diye çıkıştı. Efendimize dönüp; "Ey Allah'ın Resulü, bu adam Allah'a, Resulüne ve müminlere ihanet etmiştir. Bırak beni de şunun boynunu vurayım." dedi.

Efendimiz; "Ey Ömer, izin verecek olsam, onu öldürür müsün?" diye sordular.
    Hz. Ömer de; "Eğer izin verirseniz öldürürüm" dedi. Peygamber (sav) Hz. Ömer'e şöyle söyledi; "Hayır, bu kişi Bedir harbinde bulunanlardan değil midir? O Bedir savaşında bulunmuştur, Bedir'de bulunan bir adamı sen nasıl öldürürsün?

Efendimizin bu cevabı üzerine Hz. Ömer, ağlamaklı oldu; "Allah ve Resulü daha iyi bilir" dedi. Hatıb da ağlıyordu.

Bu olay üzerine, aşağıdaki ayetler nazil oldu1 - "Ey İman edenler! Benim de düşmanım, sizin de düşmanınız olanları dost edinmeyin. Siz onlara sevgi gösteriyorsunuz. Hâlbuki onlar size gelen hakkı inkâr ettiler. Rabbiniz olan Allah'a inandınız diye Resulü ve sizi yurdunuzdan çıkarıyorlar. Eğer rızamı kazanmak üzere Benim yolumda cihad etmek için çıktıysanız (böyle yapmayın). Onlara gizlice sevgi besliyorsunuz. Oysa ben sizin gizlediğinizi de, açığa vurduğunuzu da bilirim. Sizden kim bunu yaparsa mutlaka doğru yoldan sapmıştır"

2 - "Şayet onlar sizi ele geçirirlerse, size düşman olurlar, size ellerini ve dillerini kötülükle uzatırlar ve inkâr etmenizi arzu ederler"

3 - "Yakınlarınız ve çocuklarınız size asla fayda vermeyecektir. Kıyamet günü Allah aranızı ayıracaktır. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görendir"

4 - "İbrahim'de ve onunla birlikte bulunanlarda sizin için güzel bir örnek vardır. Hani onlar kavimlerine, "Biz sizden ve Allah'ı bırakıp taptıklarınızdan uzağız. Sizi tanımıyoruz. Siz bir tek Allah'a inanıncaya kadar, sizinle bizim aramızda sürekli bir düşmanlık ve nefret belirmiştir" demişlerdi. Yalnız İbrahim'in, babasına, "Senin için mutlaka bağışlama dileyeceğim. Fakat Allah'tan sana gelecek herhangi bir şeyi önlemeye gücüm yetmez" sözü başka. Onlar şöyle dediler: "Ey Rabbimiz! Ancak Sana dayandık, içtenlikle yalnız Sana yöneldik. Dönüş de ancak sanadır"

5 - "Ey Rabbimiz! Bizi, inkâr edenlerin zulmüne uğratma. Bizi bağışla. Ey Rabbimiz! Şüphesiz Sen mutlak güç sahibisin, hüküm ve hikmet sahibisin"

6 - "Andolsun, onlarda (İbrahim ve beraberindekilerde) sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü arzu edenler için güzel bir örnek vardır. Kim yüz çevirirse bilsin ki, Allah her bakımdan sınırsız zengindir, övülmeye layıktır"

7 - "Ola ki Allah sizinle, içlerinden düşman olduğunuz kimseler arasına bir sevgi (ve yakınlık) koyar. Allah hakkıyla gücü yetendir. Allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir"

8 - Allah sizi, din konusunda sizinle savaşmamış, sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış kimselere iyilik etmekten, onlara âdil davranmaktan men etmez. Şüphesiz Allah âdil davrananları sever"

9 - "Allah, sizi ancak, sizinle din konusunda savaşan, sizi yurtlarınızdan çıkaran ve çıkarılmanız için destek verenleri dost edinmekten men eder. Kim onları dost edinirse, işte onlar zalimlerin ta kendileridir" [Mümtehine Suresi]
    Konu Yorumları

Ey İman edenler! Allah'ın düşmanlarını dostlar edinmeyin
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » ALLAHIN EMİRLERİ
    » kaza ve kadere iman
    » Allahın isimleri ve manaları
    » Okyanus yürekli dostlar bulmadan
    » Allahın emirleri