.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Berivan mı? Barbi mi? Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Berivan mı? Barbi mi? Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Berivan mı? Barbi mi? Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Berivan mı? Barbi mi? Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Berivan mı? Barbi mi? Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Berivan mı? Barbi mi? Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Berivan mı? Barbi mi? Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Berivan mı? Barbi mi? Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Berivan mı? Barbi mi? Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Berivan mı? Barbi mi? Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Berivan mı? Barbi mi? Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Berivan mı? Barbi mi? Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Berivan mı? Barbi mi? Vote_lcapBerivan mı? Barbi mi? I_voting_barBerivan mı? Barbi mi? Vote_rcap 
berfin
Berivan mı? Barbi mi? Vote_lcapBerivan mı? Barbi mi? I_voting_barBerivan mı? Barbi mi? Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
hatırla sarı sıcak sevgi özgürlük sevmek muhtesim yalnızlık odun kadın beden 2023 papatya SosyoLoji Dost yorumsuz elveda şair zorunlu belkide 2022 neden mutluluk değilim bahar paint
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Berivan mı? Barbi mi?

YazarMesaj
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : Berivan mı? Barbi mi? Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : Berivan mı? Barbi mi? Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

Berivan mı? Barbi mi? Empty
    MesajKonu: Berivan mı? Barbi mi?   Berivan mı? Barbi mi? Icon_minitimePaz Ocak 09, 2011 7:13 am

Berivan mı? Barbi mi? 29369
    A A A A A A

Bu haberi yazdır
    Berivan mı? Barbi mi? Social_email Berivan mı? Barbi mi? Social_facebook Berivan mı? Barbi mi? Social_google Berivan mı? Barbi mi? Social_twitter Berivan mı? Barbi mi? Social_myspace Berivan mı? Barbi mi? Social_digg Berivan mı? Barbi mi? Social_delicious

Şırnak'ın İdil Kaymakamlığınca uygulanan ''İdil Berivan Bebek Projesi'' kapsamında, yüzlerce yıldır hikayesiyle tanınan yörenin bez bebeği ''Berivan Bebek'' oyuncak sektöründe pazar şansı arayacak.

Öyküsü yüz yıllardır dilden dile aktarılan, ağabeyinin köylünün dedikodusu yüzünden öldürdüğü 12 yaşındaki Berivan adlı kız çocuğunu sembolize eden bez bebek, İdil Kaymakamlığının Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında yürüttüğü ''İdil Berivan Bebek'' projesiyle ''Barbie'' bebeklere rakip olacak. Ünlü modacı Cemil İpekçi'nin tasarım desteği vereceği proje kapsamında, 12 kursiyerle 4 usta öğretici hünerlerini sergileyecek.

Projenin hayata geçirileceği atölyenin açılışına katılan Cemil İpekçi, Türkiye'nin ''mozaik değil ebru olduğunu'' ifade ederek, ''Mozaik toplumu olsaydık zaman içinde taşlar yerinden olurdu, biz ebru toplumuyuz. Renklerimizle yıllar geçtikçe daha çok barışık olarak yaşamayı pekiştiriyoruz'' görüşünü dile getirdi.

Yörede kadının her dönemde sıkıntı yaşadığını ifade eden İpekçi, bölgedeki kadınlar ve çocuklar için proje üretmeye ve onları desteklemeye devam edeceğini söyledi. Kadınların ve annelerin eğitimli olmasının,sağlıklı nesiller yetiştirilmesindeki önemine değinen İpekçi, toplumların kalkınmışlık düzeyinin eğitimli ve sosyal yaşamın içinde aktif olarak yer alabilen kadın gücüyle ölçüldüğünü vurguladı.

Berivan Bebek hakkında da bilgi veren İpekçi, ''Berivan bebekler için yöreye uygun kıyafetler tasarlayıp hazırlayacağız. Berivan bebeği olanlar, bebek değil bir çocuk edinmiş gibi olacak. Onu giydirecek, süsleyecek, elbisesini değiştirecek. Burada üretilen bebeklere iç ve dış pazar bulmaya çalışacağız. İnanıyorum ki Berivan bebeğin acı hikayesi yerini mutlu bir sona bırakacak'' diye konuştu.

-''BARBİE MASAL BEBEĞİ, ANCAK BERİVAN'IN HİKAYESİ GERÇEK''-

Gazetecilerin Berivan bebeğin Barbie bebekle yarışıp yarışmayacağı sorusunu İpekçi, ''Berivan bebek ne Cindy ne de Barbie bebekle yarışmayacak. Barbie ve Cindy bir masal bebeği. Oysa Berivan bebeğin gerçek bir hayat hikayesi var. 12 yaşında töre cinayetine kurban giden bir bebeğin hikayesi. Bu bebek töre cinayetlerini de sonlandırır'' şeklinde yanıtladı.

İpekçi daha sonra atölyede kursiyerlerle sohbet ederek, önceden üretilmiş bebekleri inceledi, önerilerde bulundu. İpekçi, düzenli aralıklarla atölyedeki çalışmaları takip edeceğini de söyledi.

-BEBEĞİN ÖYKÜSÜ-

İlçeye bağlı Kırca köyünde, Berivan adlı kız çocuğunun öyküsü, dilden dile aktırılmasıyla ölümsüzleşir. Rivayete göre, Berivan, 12 yaşına gelince önce babasını, ardından annesini kaybeder. Yaşamını ağabeyinin yanında sürdüren küçük kız, yengesinin baskısından kaçmak için köyün yakınındaki ormana sığınır. Berivan bir süre sonra ormanda bir ceylanla konuşmaya, derdini aktarmaya başlar. Bu duygusal bağ ceylanın her gün sütünü Berivan'a sağdırmasına kadar ilerler. Bunun üzerine küçük kız her gün ormana koşarak aynı yerde ceylanla buluşup sütünü sağar. Berivan'ın her gün elinde bir kova sütle köye dönmesi dedikoduların başlamasına neden olur. Dedikoduların ulaştığı Berivan'ın ağabeyi, kız kardeşinin, köyün çobanlarına bedenini sattığından şüphelenir.

Bunun üzerine Berivan'ın ağabeyi bir sabah kız kardeşini gizlice takip eder. Berivan, her zamanki gibi taşın üstüne oturarak ceylanını beklemeye başlar. Berivan'ın ağabeyi içini kemiren kuşkuyla tüfeğini ateşleyerek kardeşini öldürür. Berivan yere yığılmadan önce arkasına bakar, ''Ağabeyim, kardeşini vurdun, öleceğim. Ama olduğun yerde saklanarak biraz beklersen benim kiminle görüşeceğimi görürsün. Beni anarken kötü anma ne olur'' diyerek can verir.

Berivan'ın ağabeyi köyde yaşadıklarını anlatır. O günden sonra bölgedeki köylüler, çocuğun anısına içi keçi ve koyun yününden doldurulmuş ve yöresel kıyafet giydirilmiş bebek yapmaya başlar.

AA
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com

Berivan mı? Barbi mi?
    1 sayfadaki 1 sayfası