.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Vote_lcaphelal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? I_voting_barhelal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Vote_rcap 
berfin
helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Vote_lcaphelal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? I_voting_barhelal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
sevmek paint değilim kadın elveda 2022 belkide beden bahar muhtesim sevgi 2023 Dost papatya sıcak hatırla yalnızlık yorumsuz mutluluk zorunlu neden odun sarı şair SosyoLoji özgürlük
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız?

2 posters
    YazarMesaj
    karanfil
    ÖzeL ÜyE
    ÖzeL ÜyE
    karanfil

Ruh HaLi : helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Ozlemi10
    Hangi ülkedensiniz : helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 868

helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Empty
    MesajKonu: helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız?   helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimePtsi Kas. 22, 2010 8:54 pm

Amerika’dan gelen bir misafirime su verdim, boğazına kaçtı, öksürdü, “helal” dedim. Anlamadı. Ne anlama geliyor, diye yüzüme baktı.

Anlatmaya çalıştım. Amerika’da yirmi beş yıl bulunmuş, orada üniversite düzeyinde ders vermiş birisi olarak kavramın bizdeki anlamını veremediğimin farkındaydım. Daha doğrusu Amerikan İngilizcesinde bu den...li güçlü bir kavram bulamıyordum. Benim anlatımım yüzeysel kalıyordu; benim dilimdeki o vurucu gücü hiç ifade edemiyordu.

“Helal” kavramını daha iyi anlatabilmek için “haram” kavramını anlatmaya çalıştım. Suyu ben verdim; verdiğim suyu helal ediyorum, bu sana haram değil, sana bir kötülük olmasın, suyumu helal ediyorum, diyerek niyetimi belli ettim. Bu niyet önemli. Bildiğim bir öyküyü anlattım.

Tanıdığım genç kız evlenmeden önce mobilyacıları geziyor ve güzel bir koltuk takımı görüyor. Bu takımı satan kişi belirli bir fiyattan aşağı inmiyor. Genç kız bu takımı çok beğendiğini belli ettiği için çok pişman; beğendiğim için fiyatı yükseltti ve pazarlık güzümü kaybettim, diye düşünüyor.

Bütün çabalarına rağmen fiyatı düşüremeyince genç kız, peki, alıyorum, ama hakkımı sana helal etmiyorum, diyor. Adam soğukkanlılıkla, Hanım kızım, o zaman bu koltuk satılık değil, sana satmıyorum, diyor. Üniversite bitirmiş, modern kız, niye satmayacakmışsınız, parasını veriyorum ya, gayet tabii satacaksınız, diyor. Adam gayet sakin, artık satılık değil, diyerek sırtını dönüp o yokmuş gibi davranıyor.

Ve bu çağdaş Türk kızı kulaklarına, gözlerine inanamıyor. Ağlayarak babasına gidiyor; durumu anlatıyor. Baba, kızım sen ne yaptın, esnafa öyle konuşulur mu, diyerek devreye giriyor. Yanına bir de tanıdığı müftüyü alarak mobilyacıya gidiyor. Neticede genç kız babasının ve müftünün şahitliğinde, “verdiği parayı canı gönülden helal ettiğini,” ifade ederek istediği mobilyayı satın alabiliyor.

Bu genç kız o dönem asistanım olarak çalışıyordu, bu öyküyü tüm ayrıntılarıyla biliyorum. Amerikalı misafirime bu öyküyü anlattım. Benim su içmemle bunun ne alakası var, gibisinden baktı.

Suyu sana helal ediyorum, için rahat olsun dedim. Helal etmesen ne olur, dedi. “Kul hakkıyla karşıma gelmeyin” anlayışından söz ettim. Dikkatle dinledi. Bu dediğin bir değer olarak yaşıyor mu, yoksa bir slogan gibi konuşulan alışkanlık haline gelmiş bir söz mü, diye sordu.

Ne fark eder eder, diye sordum.

Gerçekten bir değer olarak yaşıyorsa sizin ülkenizde rüşvet ve hak yeme olmaması gerekir, insanların birbirini kazıklamadığı bir toplum olmanız gerekir, diye düşünüyorum dedi.

Yüzüne baktım. Göz göze bakıştık. Yalan söyleyemedim. Biz dedim, yalan söyler, kazık atar ve hak yeriz. Ama dürüstlüğü dilimizden hiç düşürmeyiz. Güçsüzsen, arkan yoksa, sıradan bir vatandaşsan, bu ülkede hakkını araman çok zor, hakkını elde etmen daha da zor. Örneğin, rüşvet vermeden bir inşaat ruhsatı alman mümkün değildir. Ve bunu herkes bilir. Rüşvet alanların çoğu oruç tutar, rüşvet alan belediyeler ramazanda iftar sofraları kurar. Ve bu sofralarda hakkını helal etmekle ilgili konuşursan, Yüce Allah’ın “karşıma kul hakkıyla çıkmayın,” dediği bir dinimiz olduğu söylenir. Bunu rüşvet alanlar söyler. Söylediğimiz yalana inanana enayi olarak bakarız ve onu kazıklamaya hak kazanırız. Ama senin içtiğin suyu helal etmeyi de ihmal etmeyiz.

Peki, neden böyle, diye sordu.

Çünkü biz inanırmış gibi konuşmaya önem veririz, ama konuştuğumuz gibi yaşamaya önem vermeyiz, dedim. “Mış Gibi Yaşamlar” adında bir kitabım olduğunu ve orada anlattığımı söyledim. Mış gibi tanımını anlamakta zorlandı, ama sonunda anladı.

Neden mış gibi, diye sordu. Güldüm, çok sorma, suyumu haram ederim, dedim.

Doğan Cüceloğlu
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

MesajKonu: Geri: helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız?   helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimeSalı Kas. 23, 2010 11:30 am

Emeğine sağlık karanfil çok güzel paylaşım.
    Helal olsun:)
    helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? 773591
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com
    karanfil
    ÖzeL ÜyE
    ÖzeL ÜyE
    karanfil

MesajKonu: Geri: helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız?   helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimeSalı Kas. 23, 2010 8:37 pm

Sağol Muhtesim.Beğendiğine sevindim, teşekkür ederim:) helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? 227595
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

DoSt GüLLeRİ

MesajKonu: Geri: helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız?   helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 8:15 am

helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? 374381 helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? 733762 helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? 75756
    karanfil
    ÖzeL ÜyE
    ÖzeL ÜyE
    karanfil

MesajKonu: Geri: helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız?   helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimeÇarş. Kas. 24, 2010 8:59 pm

helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? 101968

helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? 773591 helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? 264898
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

DoSt GüLLeRİ

MesajKonu: Geri: helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız?   helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? Icon_minitimePerş. Kas. 25, 2010 5:59 am

helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız? 733762

helal kelimesini bir yabancıya nasıl anlatırsınız?
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » hakkını helal et yüreğim
    » ALLAH'IN HELAL-HARAM SINIRLARINI KORUMAK