.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Vote_lcapLao Tzu`dan Bir Hikaye I_voting_barLao Tzu`dan Bir Hikaye Vote_rcap 
berfin
Lao Tzu`dan Bir Hikaye Vote_lcapLao Tzu`dan Bir Hikaye I_voting_barLao Tzu`dan Bir Hikaye Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
bahar mutluluk zorunlu neden 2023 SosyoLoji elveda odun yorumsuz 2022 sevmek hatırla sevgi şair kadın papatya beden özgürlük sarı yalnızlık Dost belkide muhtesim paint sıcak değilim
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Lao Tzu`dan Bir Hikaye

YazarMesaj
    karanfil
    ÖzeL ÜyE
    ÖzeL ÜyE
    karanfil

Ruh HaLi : Lao Tzu`dan Bir Hikaye Ozlemi10
    Hangi ülkedensiniz : Lao Tzu`dan Bir Hikaye Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 868

Lao Tzu`dan Bir Hikaye Empty
    MesajKonu: Lao Tzu`dan Bir Hikaye   Lao Tzu`dan Bir Hikaye Icon_minitimePerş. Ağus. 19, 2010 1:36 am

Bir köyde ihtiyar bir adam varmış.. Çok fakirmiş ama dillere destan bir beyaz atı yüzünden kral bile onu kıskanırmış..

Kral at için ihtiyara neredeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış..
    -"Bu at, bir at değil benim için.. Bir dost.. İnsan dostunu satar mı?" dermiş hep..

Bir sabah kalkmışlar ki, at yok.. Köylü ihtiyarın başına toplanmış
    -"Seni ihtiyar bunak.. Bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi... Krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın.... Şimdi ne paran var, ne de atın" demişler..

İhtiyar:

-"Karar vermek için acele etmeyin. Sadece "At kayboldu" deyin... Çünkü gerçek bu..Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar... Atımın kaybolması, bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı, bunu henüz bilmiyoruz...Çünkü bu olay henüz bir başlangıç. Arkasının nasıl getireceğini kimse bilemez.." demiş...

Köylüler ihtiyar adama kahkahalarla gülmüşler. Ama aradan 15 gün geçmeden, at bir gece ansızın dönmüş..
    Dağlara gitmiş kendi kendine... Ve dönmüş gelmiş yine sahibinin evine...Dönerken de, vadideki 12 vahşi atı peşine takıp getirmiş...

Köylüler, ihtiyar adamın etrafına toplanıp özür dilemişler....

-"Sen haklı çıktın.. Atının kaybolması bir talihsizlik değil adeta bir devlet kuşu oldu senin için.. Şimdi bir at sürün var.." demişler...

İhtiyar sakin bir ses tonuyla ;

-"Karar vermek için gene acele ediyorsunuz. Sadece atın geri döndüğünü söyleyin... Bilinen gerçek sadece bu... Ondan ötesinin ne getireceğini henüz bilmiyoruz. Bu daha başlangıç.. Birinci cümlenin birinci kelimesini okur okumaz kitap hakkında nasıl fikir yürütebilirsiniz?.." demiş etrafındakilere...

Köylüler bu defa ihtiyarla dalga geçmemişler açıktan ama, içlerinden ;

-"Bu herif sahiden bunamış.." diye geçirmişler..

Bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeye çalışan ihtiyarın tek oğlu attan düşmüş ve ayağını kırmış. Evin geçimini temin eden oğul şimdi uzun zaman yatakta kalacakmış.

Köylüler gene gelmişler ihtiyara.....
    -"Bir kez daha haklı çıktın. Bu atlar yüzünden tek oğlun bacağını uzun süre kullanamayacak. Oysa sana bakacak başkası da yok..

Şimdi eskisinden daha fakir, daha zavallı olacaksın" demişler..

İhtiyar ;

-"Siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz... O kadar acele etmeyin.

Oğlum bacağını kırdı. Gerçek bu... Ötesi sizin verdiğiniz karar...
    Ama acaba ne kadar doğru..? Hayat böyle küçük parçalar halinde gelir ve ondan sonra neler olacağı size asla bildirilmez.." diye cevaplamış eleştirileri...

Birkaç hafta sonra, düşmanlar kat kat büyük bir ordu ile saldırmış...

Kral son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere çağırmış. Köye gelen görevliler, ihtiyarın kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar...

Köyü matem sarmış. Çünkü savaşın kazanılmasına imkan yokmuş, giden gençlerin ya öleceğini ya da esir düşüp köle diye satılacağını herkes biliyormuş...

Köylüler, gene ihtiyara gelmişler.....

-"Gene haklı olduğun kanıtlandı. Oğlunun bacağı kırık, ama hiç değilse yanında. Oysa bizimkiler belki asla köye dönemeyecekler...
    Oğlunun bacağının kırılması, talihsizlik değil, şansmış meğer.."

İhtiyar etrafındakilere ;

-"Siz erken karar vermeye devam edin. Oysa ne olacağını kimseler bilemez. Bilinen bir tek gerçek var. Benim oğlum yanımda, sizinkiler askerde. Ama bunların hangisinin talih, hangisinin şanssızlık olduğunu sadece Allah biliyor." demiş.

Lao Tzu, öyküsünü şu nasihatla tamamlarmış:

"Acele karar vermeyin. O zaman sizin de herkesten farkınız kalmaz. Hayatın küçük bir parçasına bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar aklın durması halidir. Karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur. Buna rağmen akıl insanı daima karara zorlar. Çünkü gelişme halinde olmak tehlikelidir ve insanı huzursuz yapar. Oysa gezi asla sona ermez. Bir yol biterken yenisi başlar. Bir kapı kapanırken, başkası açılır. Bir hedefe ulaşırsınız ve daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz..........."

Lao Tzu`dan Bir Hikaye
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » ÜÇ HİKAYE - ÜÇ DERS -BİR SÖZ
    » Fakir ve Kör Hikaye
    » bayan danısma-hikaye
    » manzum hikaye örneği :KÜFE