.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Vote_lcapSadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi I_voting_barSadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Vote_rcap 
berfin
Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Vote_lcapSadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi I_voting_barSadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
SosyoLoji yorumsuz 2023 2022 şair neden yalnızlık hatırla paint kadın elveda sarı sıcak değilim sevgi muhtesim belkide papatya zorunlu bahar özgürlük beden mutluluk odun sevmek Dost
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi

YazarMesaj
    Misafir
    Misafir
    Anonymous

Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Empty
    MesajKonu: Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi   Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi Icon_minitimeCuma Haz. 25, 2010 2:24 am

Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi 33750Almanya futbolunun harika çocuğu Mesut Özil, başarısının sırrını anlattı: Hem Türk hem de Alman kültürü.
    Almanya Futbol Milli Takımı'nın Türk asıllı oyuncusu Özil ilk önce futbol stiliyle dikkatleri üzerine çekti. Özil'in hareketli, beklenmedik ve kendine göre bir futbol anlayışı var. Bu sıfatlar Almanya'da doğan ve disiplinli Alman sistemi içinden çıkan oyuncular için nadiren kullanılıyor.

Ancak otoriteler, Özil'in futbolunu, Werder Bremen'de yerine geçtiği Brezilyalı oyun kurucu Diego'ya o kadar benzetiyor ki kendisini “yeni Diego” olarak tanımlıyor. Yetenekleri sayesinde Özil şimdiden Almanya'nın en umut verici yeteneklerinden biri olarak görülüyor.

Türk bir ailenin Almanya doğumlu oğlu olan Özil için İngiliz Guardian gazetesi geçen yıl “başlama vuruşundan önce Kuran'dan sureler okuyan tek Alman” yakıştırmasını yapmıştı.

TÜRKLERİN UYUM SORUNU

Alman Federal İstatistik Dairesi'nin geçtiğimiz günlerde açıklanan 2008 yılı verilerine göre Almanya'da toplam 2.9 milyon Türk yaşıyor ve Türkler ülkedeki en büyük göçmen grubu. Ancak bu kadar büyük bir grup olmalarına karşın Türkler, Alman toplumuna uyum sağlama konusunda diğer göçmen topluluklarına kıyasla daha fazla sorun yaşıyor.

Der Spiegel dergisinde yayımlanan 2009 yılının Kasım ayına ait bir araştırmaya göre ülkedeki Türklerin yarısına yakını anavatana geri dönmek istiyor. Aynı araştırma ülkedeki Türklerin sadece yüzde 21'inin hayatlarından memnun olduğuna işaret ediyor.

Bu kültürel kopukluğun Alman milli takımı üzerinde önemli etkileri var. Bir yandan Miroslav Klose ve Lucas Podolski gibi Polonya doğumlu ya da Gerald Asamoah gibi Ganalı oyuncular takım içinde büyük bir başarıyla mücadele ediyor. Diğer yandan Hamit ve Halil Altıntop kardeşler ya da Hakan Balta gibi oyuncular Türk milli takımında mücadele etmeyi tercih ediyor.

“GERÇEK BİR ALMAN DEĞİL”

Bu yüzden Özil'in iki yıl önce profesyonel kariyerine Almanya'da devam etme kararı iki ülke arasında ufak bir gerginliğe neden olmuştu. Türk futbolseverler Özil'i kaybettikleri için büyük üzüntü duymuş, Türk federasyon yetkilileri de genç oyuncunun fikrinin değişmesi için bir hayli çaba sarf etmişti.

Diğer yandan Almanya'da sağ görüşlü siyasetçiler Özil'in “gerçek bir Alman olmadığını” söyleyerek milli takımda oynamasına itiraz ederken, sol görüşlü siyasetçiler genç futbolcunun ülkede ırk ilişkilerinin düzeltilmesi için bir rol modeli olması gerektiğini savunuyordu.

Bütün bu tartışmanın içinde Özil, seçiminden hareketle siyasi çıkarımlar yapılmasını önlemeye çalıştı. O dönemde kararının Türk kökenlerine aykırı olmadığını savunan Özil, “Burada büyüdüm, burada kendimi rahat hissediyorum ve her zaman için Almanya'nın genç milli takımlarında oynama fırsatları elde ettim” demişti.

ÇATLAK SESLERİ SUSTURDU

Son dönemde Özil'in geçmişiyle ilgili tartışmalar iyice hafifledi. Genç futbolcunun yeteneğine gelen övgüler kimliğiyle alakalı eleştirileri bastırmaya başladı.

Örneğin 2009'da İsveç'te Almanya ve İngiltere arasında oynanan Ümit Milli Avrupa Şampiyonası finalinde, “maçın adamı” seçilen Özil'le ilgili olarak İngiltere Futbol Derneği Balkanı Trevor Brooking “Biz maalesef Mesut gibi yaratıcı oyuncular üretemiyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Almanya'da bu sezon Özil'in yılı oldu. Bu ayın başında Kicker dergisi genç futbolcuyu “sezonun ilk yarısında Bundesliga'nın en iyi oyuncusu” seçti. Bugüne kadar Alman milli takımında yedi kez görev alan Özil'in 21 yaşında olduğu düşünüldüğünde performansı büyülüyor. Birkaç ay sonra başlayacak Dünya Kupası'nda yıldızı daha da parlayacak gibi görünüyor.

BAŞARININ SIRRI İKİ KÜLTÜRLÜ OLMASI

Almanya milli takımının kaptanı Michael Ballack, “Mesut'un inanılmaz bir potansiyeli var. Umuyoruz Almanya'nın yeni 10 numarası o olacak” diyor.
    Özil başarısının sırrının aynı anda hem Alman hem de Türk kültürüyle yoğrulmuş olmasında yattığı görüşünde.

“Tekniğim ve topu hissediyor oluşum oyunumun Türk tarafı. Disiplinim, dikkatim ve her şeyimle mücadele ediyor oluşum ise Alman tarafı” diyen Özil bu sayede Avrupa'nın en büyük kulüplerinin peşinden koştuğu bir isim haline geldi.
    NEWYORK TIMES

Sadece rakiplerini değil ırkçılığı da yendi
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Vücudunuz hasta değil sadece susuz
    » Öpme ve sarılma ile sadece grip değil, uçuk, suçiçeği ve tüberküloz da bulaşıyor
    » fenerbahçe gençlerbirliğini yendi
    » BELEDİYESPOR fenerbahçeyi yendi 2_0
    » Fenerbahçe Başakşehiri yendi