.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Vote_lcapEğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? I_voting_barEğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Vote_rcap 
berfin
Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Vote_lcapEğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? I_voting_barEğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
neden kadın yorumsuz sıcak 2022 paint sevmek sarı değilim şair sevgi Dost 2023 belkide hatırla muhtesim mutluluk SosyoLoji özgürlük beden elveda zorunlu papatya odun yalnızlık bahar
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ?

2 posters
    YazarMesaj
    Misafir
    Misafir
    Anonymous

Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Empty
    MesajKonu: Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ?   Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimeCuma Şub. 26, 2010 8:25 pm

Bir Japon Düşünür Masumi Toyotome nin sevgi yorumu ;;

Düşünür diyor ki dünyada 3 Tür Sevgi Vardır...

Dünyada sevilmek istemeyen kişi yok gibidir diye başlıyor hikayesine.

Ama sevgi nedir, nerede bulunur, biliyor muyuz diye soruyor. Sonra anlatmaya başlıyor...

Sevgi üç türlüdür.

Birincinin adı 'Eğer' türü sevgi. Belli beklentileri karşılarsak
    bize verilecek sevgiye bu adı takmış yazar. Örnekler veriyor:

Eğer iyi olursan baban, annen seni sever.

Eğer başarılı ve önemli kişi olursan, seni severim.

Eğer eş olarak benim beklentilerimi karşılarsan seni severim.

Toyotome en çok rastlanan sevgi türü budur diyor. Bir şarta bağlı sevgi .

Karşılık bekleyen sevgi .

Sevenini, istediği bir şeyin sağlanması karşılığı olarak vaat edilen bir sevgi türüdür bu diyor yazar.
    Nedeni ve şekli bakımından bencildir. Amacı sevgi karşılığı bir şey kazanmaktır.

Yazara göre evliliklerin pek çoğu 'Eğer' türü sevgi üzerine kurulduğu için çabuk yıkılıyor.

En saf olması gereken anne baba sevgisinde bile 'Eğer' türüne rastlanıyor.

İkinci türe geçiyoruz; 'Çünkü' türü sevgi.

Masumi bu tür sevgiyi şöyle tarif ediyor:

Bu tür sevgide kişi bir şey olduğu, bir şeye sahip olduğu ya da bir şey yaptığı için sevilir.

Başka birinin onu sevmesi, sahip olduğu bir niteliğe ya da koşula bağlıdır. Örnek mi?

Seni seviyorum. Çünkü çok güzelsin (Yakışıklısın Başarılısın) .

Seni seviyorum. Çünkü o kadar popüler, o kadar zengin, o kadar ünlüsün ki.

Seni seviyorum. Çünkü bana o kadar güven veriyorsun ki.

Yazar, 'Çünkü' türü sevginin 'Eğer' türü sevgiye tercih edileceğini anlatıyor.

Eğer türü sevgi bir beklenti koşuluna bağlı olduğundan ağır bir yük haline gelebilir.

Zaten sahip olduğumuz bir nitelik yüzünden sevilmemiz egomuzu okşayan hoş bir şeydir.

Bu tür olduğumuz gibi sevilmektir.

İnsanlar oldukları gibi sevilmeyi tercih ederler. Bu tür sevgi onlara yük getirmediği için rahatlatıcıdır.
    Ama aslına bakarsanız “Çünkü” türün “Eğer” türünden temelde pek farklı olmadığını görürsünüz. Kaldı Çünkü türü sevgi de, yük getirir insana.

İnsanlar hep daha çok insan tarafından sevilmek isterler.
    Hayranlarına yenilerini eklemek için çabalarlar.

Sevilecek niteliklere onlardan biraz daha fazla sahip biri ortaya çıktığı zaman, sevenlerinin, artık ötekini sevmeye başlayacağından korkarlar. Böylece yaşama sonsuz sevgi kazanma gayretkeşliği ve rekabet girer.

Ailenin en küçük kızı yeni doğan bebeğe içerler.

Sınıfının en güzel kızı, yeni gelen kıza içerler.

Evli kadın kocasının genç ve güzel sekreterine içerler.

O zaman Çünkü türü sevgide güven duygusu bulunabilir mi diye soruyor Masumi .

“Çünkü” türü sevgi de gerçek ve sağlam sevgi olamaz diyor.
    Bu tür sevginin güven duygusu vermeyişinin iki ayrı nedeni daha var.

Birincisi acaba bizi seven kişinin düşündüğü kişi miyiz korkusu.
    Tüm insanların iki yanı vardır. Biri dışa gösterdikleri öteki yalnızca kendilerinin bildiği. İnsanlar sandıkları kişi olmadığımızı anlar ve bizi terk ederlerse korkusu buradan doğar.
    İkincisi de ya günün birinde değişirsem ve insanlar beni sevmezse endişesidir.

Japon yazar; toplumlardaki sevgilerin çoğu 'Çünkü' türünde olup bu tür sevgiler, kalıcılığı konusunda insanı hep kuşkuya düşürür diyor.

Peki o zaman, gerçek sevginin, güvenilebilecek sevginin özellikleri nedir?

Ve işte sevgilerin en gerçeği. Tabii Masumi ye göre.

Üçüncü tür sevgi benim 'Rağmen' diye adlandırdığım türdür diyor yazar.

Bir koşula bağlı olmadığı için ve karşılığında bir şey beklenmediği için? “Eğer” türü sevgiden farklı bu.

Sevilen kişinin çekici bir niteliğine dayanıp böyle bir şeyin varlığını esas olarak almadığı için “Çünkü” türü sevgi de değil.

Bu üçüncü tür sevgide, insan bir şey beklediği için değil, bir şeyler eksik olmasına rağmen sevilir.

Esmeralda, Quasimodo'yu dünyanın en çirkin, en korkunç kamburu olmasına rağmen sever.

Asil,yakışıklı, zengin delikanlı da Esmeralda'ya çingene olmasına rağmen aşıktır.
    Kişi dünyanın en çirkin, en zavallı, en sefil insani olabilir. Bunlara rağmen sevilebilir. Burada insanın, iyi, çekici ya da zengin bir konum elde ederek sevgiyi kazanması gerekmiyor.

Kusurlarına, cahilliğine, kötü huylarına ya da kötü geçmişine rağmen olduğu gibi, o haliyle sevilebiliyor.

Bütünüyle çok değersiz biri gibi görünebiliyor ama en değerli gibi sevilebiliyor. Japon yazar yüreklerin en çok susadığı sevgi budur diyor.

Farkında olsanız da, olmasanız da, bu tür sevgi sizin için yiyecek, içecek, giysi, ev, aile, zenginlik, başarı yada senden daha önemlidir. Bunun böyle olduğundan nasıl emin olacaksınız?

Hakli olduğunu kanıtlamak için sizi bir teste davet ediyor. “Şu soruma cevap verin,” diyor.

Kalbinizin derinliklerinde, dünyada kimsenin size aldırmadığını ve hiç kimsenin sizi sevmediğini düşünseydiniz, yiyecek, elbise, ev, aile, zenginlik, başarı ve üne olan ilginizi yitirmez miydiniz?

Kendi kendinize yaşamamın ne yararı var diye sormaz mıydınız?

Devam ediyor Masumi ; şu anda en sevdiğiniz kişinin sizi sadece kendi çıkarı için sevdiğini anladığınızı bir düşünün. Dünya birden bire başınızın üstüne çökmez miydi? O an yaşam size anlamsız gelmez miydi?
    Diyelim sıradan bir yaşamınız var. Günlük yaşıyorsunuz. Günün birinde gerçek, derin ve doyurucu bir sevgi bulacağınızdan umudunuz olmasa, kalan hayatınızı nasıl yaşardınız? diye soruyor ve yanıtlıyor; Öyleleri ya iyice umutsuzluğa kapılıp intihar ediyorlar, ya da kendilerini iyice dağıtıp yaşayan ölü haline geliyorlar.

Masumi iddialı savunuyor ”Rağmen” türü sevgiyi.

Bugün yaşamınızı sürdürebilmenizin nedeni “Rağmen” türü sevgiyi şu anda yaşamanız ya da bir gün bu sevgiyi bulacağınıza olan inancınızdır. Son sözlerinde biraz umutsuz, Masumi
    Bugün yaşadığımız toplumda herkesi doyuracak bu sevgiyi bulmak zor. Çünkü herkesin sevgiye ihtiyacı var. Kimsede başkasına verecek fazlası yok? diye açıklıyor.

Anlatıyor; Yakınımızda olan birinin bu sevgiyi bize vermesini bekleriz. Ama o da ayni şeyi başkasından beklemektedir.

Peki bu dünyada sevgi ne kadar var. Yazara göre, açlığımızı biraz bastıracak kadar. Ve de yemek öncesi tadımlık gelen iştah açıcılar gibi.

Bu minnacık tadım, bizi daha müthiş bir sevgi açlığına tahrik ve teşvik ediyor. Bu minnacık tadım sevgiye ne kadar muhtaç olduğumuzu anlatıyor.

Büyük bir hırsla ana yemeğin gelmesini ve bizi doyurmasını bekliyoruz.

Hani nerede? Hepsi o. Ve asıl çarpıcı cümle en sonda;
    ** Hayatınızda 'RAĞMEN' sevdiğiniz kaç kişi var ?? **(alıntı)
    karanfil
    ÖzeL ÜyE
    ÖzeL ÜyE
    karanfil

Ruh HaLi : Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Ozlemi10
    Hangi ülkedensiniz : Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 868

MesajKonu: Geri: Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ?   Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimeC.tesi Şub. 27, 2010 1:39 am

Hayatımda en değer verdiğim kişiler RAĞMEN sevdiklerimdir. Çünkü sevginin karşılıksız olduğunu düşünmüşümdür hep. Eğer karşındaki de seni rağmen seviyorsa zaten mutluluğu yakalamışsınızdır.Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 533317 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 3008
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Sessiz10
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

MesajKonu: Geri: Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ?   Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimeC.tesi Şub. 27, 2010 10:32 am

şirineeee
    bu şirinin boyu neden bu kadar kısaaa de bakımmm görürsün senn Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_smile

Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 533317 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 650377 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 227595

En son Muhtesim tarafından Paz Şub. 28, 2010 9:02 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

DoSt GüLLeRİ

MesajKonu: Geri: Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ?   Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimeC.tesi Şub. 27, 2010 10:35 am

Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 3008 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 75756 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 227595 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 75756 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 264898 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 75756 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 227595 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 3008 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 77214 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 264898
    karanfil
    ÖzeL ÜyE
    ÖzeL ÜyE
    karanfil

Ruh HaLi : Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Ozlemi10
    Teşekkür Sayısı : 868

MesajKonu: Geri: Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ?   Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimeC.tesi Şub. 27, 2010 9:51 pm

Eh şirine ye öğretmezsen, ne varsa onu kopyalayabilir o da:)

Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 533317Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 77214Bak var olanı nasıl da kopyaladi:))))))))
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

DoSt GüLLeRİ

MesajKonu: Geri: Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ?   Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? Icon_minitimePaz Şub. 28, 2010 9:03 am

Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 533317 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 374201 Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ? 958737

Eğer..Çünkü..Rağmen..Hangisi ?
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Çünkü Sen Birazda BENsin . . .
    » İnternetin 'En korsan' ülkesi hangisi?
    » Sizce Günün Resmi Hangisi?
    » EĞER HALA ...
    » bilseydim eğer...