.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Vote_lcapRakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' I_voting_barRakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Vote_rcap 
berfin
Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Vote_lcapRakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' I_voting_barRakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
hatırla odun özgürlük kadın şair Dost muhtesim elveda papatya belkide 2023 bahar sıcak 2022 sevgi zorunlu neden paint mutluluk sarı SosyoLoji değilim yorumsuz yalnızlık beden sevmek
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı'

YazarMesaj
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Empty
    MesajKonu: Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı'   Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' Icon_minitimePerş. Şub. 04, 2010 10:18 pm

Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' 521520100205074047976

Yunanistan çok a??r bir ekonomik krizin e?i?inde. Peki, ne oldu da böyle bir e?i?e geldi ve ‘?t dala??’ ile bunun ne ilgisi var? Askeri harcamalar? saklamak için verileri gizleme adeti olan ülkenin rakamlar? sorular?n cevab?n? veriyor:

U?ur Gürses'in kö?e yaz?s?
    ?t dala??’, kar??t sava? uçaklar?n?n ‘dala?mas?n?’ tan?mlayan askeri bir terim. Ama bu terimin yan?na Yunanistan gelince daha fazla anlam kazan?yor. Çünkü ço?unlukla bunun muhatab?n?n ülkemize ait sava? uçaklar? oldu?unu biliyoruz. Peki, bunun, bugüne uzanan ekonomik krizle bir ba?lant?s? var m?yd?? Evet, Yunanistan’?n bugün kar??la?t??? krizle ba?lant?l? eski bir sab?kas? var çünkü:
    Askeri harcamalar? saklama u?runa edinilen veri gizleme al??kanl???.
    Yunanistan bugün çok a??r bir ekonomik krizin e?i?inde. Henüz ‘yeterince’ a??r de?il. Ama kar?? kar??ya oldu?u durumu çok iyi ve do?ru biçimde yönetemezse a??r bir krize yuvarlanacak.
    Peki, ne oldu da böyle bir e?i?e geldi Yunanistan? ‘?t dala??’ ile ne ilgisi var?
    Yunanistan ekonomiyle ilgili kamu verilerinin do?rusunu saklama konusunda sab?kal?yd?, bunu tekrarlad??? ortaya ç?kt?. Geçmi?te bütçe aç??? ve borç stoku verilerini dü?ük göstermi? ve ‘yakalanm??t?’. Avrupa Birli?i’nin istatistik organ? olan Eurostat’?n tüm uyar? ve çabalar?na kar??n do?rusunu yapmam??, sonunda da 2004 y?l?nda Avrupa Komisyonu’nun müdahalesi gelmi?ti.
    Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' 825920100205072732103
    Yunanistan, 2000 y?l?nda avroya kat?lan 12. ülke olarak Eurozone’a kabul edilirken, buna ili?kin süreçte bütçe aç??? say?lar?n? da Maastricht kriterlerine ‘uydurmu?tu’. GSYH’n?n yüzde 3’ünü a?mamas? beklenen kritere göre, Yunanistan yüzde 3’ün alt?nda bir seviye tutturuyordu. Tabii bunu da bütçe harcamalar?n?n bir bölümünü saklayarak yapm??t?! Yunanistan 1999’dan itibaren artan biçimde a??rl?kla askeri harcamalar?n? büyük bir özenle saklam??, bütçe aç???n? dü?ük göstermi?ti. Böylece Eurozone’a giren 12. ülke olman?n yolunu açm??t?.
    Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı' 791120100205072739273
    Yunanistan 2000-2004 y?llar? aras?nda, GSYH’n?n yüzde 1.5-2 aral???ndaki bir askeri harcama kalemini her y?l hem kamuoyundan, hem de Avrupa Birli?i’nden saklam??t?. Dört y?lda saklanan askeri harcama toplam? 7.5 milyar avro idi.
    2004’den sonra Yunanistan’?n veri saklama ve yanl?? raporlama al??kanl???n?n ortadan kalkmad??? tekrar anla??ld?. Avrupa Komisyonu’nun geçen ay aç?klad???, Yunanistan’?n bütçe ve borç istatistiklerine ili?kin raporda; 2004’deki veri saklama ve yanl?? raporlama vukuat? an?msat?l?yor, 2005-2009 aras?nda be? ayr? raporlamada Eurostat’?n verilerinin çekince ile yay?mland???, çekince notu olmayan verilerin ise yay?m? öncesinde ya da i?lenmesi sürecinde Eurostat’?n yo?un müdahalelerinin oldu?u an?msat?l?yor. Yani, 2000-2004 aras?ndaki sorunlar?n,2005-2009 aras?nda da devam etti?i vurgulan?yor.
    ?lginç olan?, 2004 Y?l?nda seçimler sonras?nda iktidara gelen Karamanlis, bu sorunun PASOK iktidar?ndan miras kald???n? söylüyordu. 2009’daki seçimlerden ba?ar?yla ç?kan PASOK ve lideri Papandreou, iktidar? Yeni Demokrasi partisinden teslim al?rken de benzer bir miras? teslim alm?? oldu. Böylece bu sorunun bir istatistik hatas?, ihmal ya da yöntem farkl?l??? olmad???, tersine ‘kurumsall???’ tescillenmi? oldu. Kald? ki, 2009 için GSYH’n?n yüzde 5’i kadar bir farkl?l???n ne oldu?unu da merak etmiyor de?iliz.
    Yunanistan’?n bir taraftan askeri harcamalar?n? saklama, di?er taraftan da AB’nin parasal birli?i içinde kalma ve mali göstergelerini yalanlarla daha iyi gösterme çabas? sürdürülemez noktada ‘elinde patlad?’.
    Yunanistan, do?rular?n? saklama konusunda ‘AB tescili’ alm?? durumda. ?imdi her ne kadar ‘mali disiplinle i?leri yoluna koyma’ sözü veriyor olsa da, hâttâ bunu uygulamaya koyuyor olsa da, art?k hep ?u soru ak?llarda olacak; “bu sonuçlar do?ru mu?”
    Yunanistan ?imdi, ‘aba alt?ndan sopa’ göstererek Avrupa Birli?i ile yeni nesil bir ‘it dala??na’ giri?iyor; “Benim sorunum, hepimizin sorunu. Ben batarsam, parasal birlik de, ortak para da batar”! Askeri ‘it dala??ndan’, mali piyasalardaki ‘it dala??na’ uzanan Yunanistan’?n i?i önümüzdeki dönemde çok zor. Hele böyle kriz dönemlerinde ‘eski hesaplar’ aç?l?p, bahaneler raftan indirilirken.
    ugur.gurses@e-kolay.net
    (Radikal)
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com

Rakamlarla Yunanistan'ın 'it dalaşı'
    1 sayfadaki 1 sayfası