.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Vote_lcapETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir I_voting_barETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Vote_rcap 
berfin
ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Vote_lcapETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir I_voting_barETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
paint muhtesim sarı neden özgürlük elveda şair yorumsuz SosyoLoji sevgi zorunlu mutluluk 2023 Dost bahar belkide beden 2022 yalnızlık değilim hatırla odun papatya sıcak sevmek kadın
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE nedir

YazarMesaj
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Empty
    MesajKonu: ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE nedir   ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE  nedir Icon_minitimePerş. Eyl. 07, 2017 7:26 am

Genel olarak kendi düşüncesini tek doğru kabul edip diğerlerini küçümsemeye etnosentrizm denmektedir. Farklı grupların birbirlerini anlayabilmelerinin önündeki engellerden en önemlisi budur.
    Kendi grubumuzu, ırkımızı, kültürümüzü, felsefemizi merkeze oturtup, diğerlerini bu merkeze olan yakınlıkları ile değerlendiriyorsak etnosentrik düşünüyoruz demektir. Bu düşünce tarzı baskı ve dayatmacılığı da beraberinde getirir.
    Aslında etnosentrik bakış açısı kolaycılıktır. Kategorik olarak değerlendirme yaptığı için toptan reddetme ya da kabul etmeye eğilimlidir. Çok analitik düşünmek gerekmez. Etnosentrik bakış açısına sahip olanlar insanları iki grup olarak görürler: Kendileri ve diğerleri.
    Aslında “kendisi” ve “diğeri” arasında matematiksel olarak sayısız nokta vardır ama bu sonsuz noktalar ya “ak”ın ya da “kara”nın içine sokulmaya çalışılır. Siyah-beyaz bir bakış açısı vardır.
    Düşünce olarak etnosentrizm sosyal ve politik yaşama otokratik ve militarist eğilimler olarak yansımaktadır. İnsanlar belli bir düşünceyi benimsemek, belli bir kalıba sokulmak için zorlanırlar. Benimsemeyenler, kalıba girmeyenler tehlikeli bulunur, reddedilir ve düşman olarak görülür.
    Etnosnetrizm belli bir ülkeye, gruba, düşünceye atılarak kendimizi kenara çekeceğimiz bir bakış açısı değildir. Bunun hemen hemen her ülkede, her düşünce grubunda ve herkesin içinde bulunması muhtemeldir.
    En basitinden belli bir siyasi ideolojiyi saplantı düzeyinde benimsemiş ve her olayı o perspektiften değerlendirenler dünyaya etnosentik bakıyorlar. Bu tür kişilere yeni fikirlerin keşfi, farklı gruplardan yararlanma ve etkilenme, diğerlerini anlama gibi yollar kapalıdır. Diğerlerini sadece kendilerine ne kadar yakın olup olmadıkları konusunda değerlendirirler.
    “Seni anlıyorum” demek etnosentrizmde “benim düşünceme olan yakınlığını ya da uzaklığını anlıyorum” demekle eşdeğerdir. Etnosentrik birisi muhatabını anlamaz, anlayamaz sadece yargılar.
    Etnosentrizme birisi global anlamda diğeri ise kişisel düzeyde iki örnek vermek istiyorum. Bilindiği gibi, uzun yıllar batı kaynaklı sosyal teori ve modeller “en iyi”, “tek doğru”, “evrensel değerler” olarak görülmüş, diğerlerinin ancak bu yöntemleri kullanırlarsa gelişebilecekleri varsayılmıştır.
    Modernlik ile batı tipi yaşam tarzı eş tutulmuş, diğer toplumların gelişimleri batı değerlerini ne kadar benimsedikleri ile değerlendirilmiştir. Bu bir etnosentrik yaklaşımdır. Bu düşünce tarzı hâlâ etkisini devam ettirmekle beraber modernleşme ile batılılaşma ya da gelişme ile batılılaşma arasındaki ayırımın tartışılmaya başlandığı görülmektedir.
    Kişisel anlamda ise İnternethaber platformunda da sık sık gördüğümüz “ben sadece şu gazeteyi okurum”, “ben o adamın yazısını hiç okumam” türü yaklaşımlar, özellikle okuma ya da okumama gerekçesi “benim düşünceme ters olduğu için” ise, etnosentrik bakış açısına örnek gösterilebilir.

Etnosentrik birisi diğerini görmez, kendisini diğerinde de görmek ister. Kişisel anlamda bile bundan kurtulmaya çalışmak yeni düşüncelerin etkileşimine kapı aralamak demektir.
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com

ETNOSENTRİK DÜŞÜNCE nedir
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Teyemmum nedir Şartları nedir
    » Üre Nedir?
    » Ego nedir.
    » MSG NEDİR ?
    » Nedir Ölüm? nedir ki Ölüm?