.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Vote_lcapRecaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) I_voting_barRecaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Vote_rcap 
berfin
Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Vote_lcapRecaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) I_voting_barRecaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
şair belkide sarı mutluluk değilim beden papatya sıcak 2022 hatırla neden odun bahar 2023 sevmek paint SosyoLoji muhtesim zorunlu kadın özgürlük sevgi yorumsuz yalnızlık Dost elveda
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914)

YazarMesaj
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Empty
    MesajKonu: Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914)   Recaizade Mahnud Ekrem (1847-1914) Icon_minitimeC.tesi Eyl. 03, 2011 12:06 am

Tanzimat Edebiyatı'mn ikinci mektebini (ekolünü) oluşturan üçlü grup Recaizâde Mahmud Ekrem, Abdülhak Hamid Tarhan ve Sâmipaşazâde Sezai Bey'dir. Fakat bu üçlünün sanat anlayışı, Namık KemalŞinasiZiya Paşa üçlüsünün sanat anlayışından farkıdır. Birinci grup "Sanat toplum iğindir? dk yordu. İkinci grup ise "Sanat sanat içindir" ilkesini banimsiyordu. Mahmud Ekrem, Namık Kemal grubuna da bğp idi ama onlar gibi siyasî ve sosyal çatışmalara girmedi. O daha çok Tanzimat. Kuşağının ünlü bir nazariyatçısı olmuştur..
    Mahmud Ekrem 1847 yılında İstanbul'un tanınmış bir ailesinden dünyaya geldi. Babası Mehmed Şakir Recai Efendi, Takvımhane Nazırı idi. Şair, hattat ve tarihçi olan Recai Efendi aslen Balıkesir'in Kepsut nahiyesindendir.

Babasından Arapça ve Farsça'yı öğrenen Ekrem, 'Mektebi İrfan' adlı bir okulu bitirdikten sonra Harbiye İdadisi (Askeri Lise)'ne girdi. Fakat sağlık durumu yüzünden okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Babası onu Hariciye Mektubî Kaiemi'ne yerleştirdi. Bundan sonra Namık Kemal'le tanıştı ve onun yönettiği Tasviri Efkâr gazetesine yazılar yazmaya başladı. Fransızca'sını ilerletti ve şiirlerinde eskiden yeniye yönelerek tercümeler yaptı. Kitap halinde yayınlanan tercümeleri kısa zamanda terfi etmesini sağladı. Şurayı Devlet âzası ve burada basmuavin oldu.

1880-1888 yıllarında Galatasaray Lisesi'nde ve Mülkiye Mektebi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde edebiyat hocalığı yaptı. Bu okullarda, Türk fikir ve siyaset tarihine geçen değerli öğrenciler yetiştirdi. Verdiği dersleri 'Talimi Edebiyat' adlı bir kitapta yayınladı. İ896'da eski edebiyat taraftarlarına kesin bir darbe indirmek için 'Serveti Fünun' dergisi etrafında Batı modelinde bir edebiyat okulu açılmasına öncülük etti. Yenilik taraftarı gençler onun etrafında toplandılar. Mahmud Ekrem, öğrencilerinden Tevfik Fikret'i bu derginin başına getirdi.

Mahmud Ekrem ünlü romanı 'Araba Sevdası'nı önce Serveti Fünun'da tefrika ettirdi, sonra kitap halinde yayınlandı. Serveti Fünun 1901'de kapatılınca Mahmud Ekrem de edebiyat çalışmalarını bıraktı. Çok sevdiği çocuklarının arka arkaya ölmeleri onu pek üzmüş, yıpratmıştı. Onu en çok üzen, ilerisi için çok şey vaadeden 15 yaşındaki Nijad'ın ölümü olmuştur. Hayatta kalan oğlu, Ercüment Ekrem (Talu) da edebiyatçı oldu ve Galatasaray Lisesi'nde öğretmenlik, çeşitli gazetelerde yazarlık yaptı. 31 Qçak 1914 yılında vefat eden Recaizâde Mahmud Ekrem, vasiyeti gereğince Küçüksu'da oğlu Nijad'ın mezarının yanına gömüldü.

Recaizâde Mahmud Ekrem'e göre şiirin 'şiir' olmaktan başka.amacı yoktur. Çünkü sanatın asıl amacı güzelliktir. Şiir ahlâksızlık yaymamalı ama ahlâkçı da. olmamalıdır. Şiir tabiatı taklit etmekle yükselir ve sanatçı için en büyük okul tabiattır. Şiir gerçeğe uygun olmalıdır ama hayalden de vazgeçmemelidir. 'Hayalsiz şiir renksiz bir tabloya benzer'. Her güzel şey şiirdir. Tabii düzgün ve külfetsiz söylenmelidir. Ona göre kafiye göz için değil, kulak içindir,

ESERLERİ
    * Şiirleri: Mahmud Ekrem şiirlerini 'Nağmei Seher', 'Yadigârı Sabah', 'Zemzeme (I, II, II)', 'Pejmürde', Nâçiz', 'Tefekkür', 'Nijad Ekrem' adlı kitaplarında toplamıştır.

* Romanları: En önemli romanı 'Araba Sevdası'd ir 'Muhsin Bey' ve 'Şemsi' adlt romanları önemli değildir.

* Piyesleri: 'Afife Anjelik', 'Vuslat', 'Çok Bilen Çok Yanılır' adlı tiyatro eserleri vardır. Ayrıca Chateabriand'dan 'Atala'yı tercüme etmiştir.
    Mahmud Ekrem'in 'Takdiri Elhan', "Talimi Edebiyat" adlı araştırma ve eleştiri kitapları da vardır.

---

AH NİJAD

Hasret beni cayır cayır yakarken
    Bedenimde buzdan bir el yürüyor;
    Hayaline çılgın gibi bakarken
    Kapanası gözümü kan buruyor.

Dağda, kırda rast getirsem bir dere,
    Gözyaşları m akıtarak çağlarım.
    Yollardaki ufak tefek izlere
    Senin sanıp bakar bakar ağlarım.

Güneş güler kuşlar uçar havada,
    Uyanırlar nazlı nazlı çiçekler.