.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Buyurun Beyin Testine... Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
OOO KİMLER GELMİŞ
Buyurun Beyin Testine... Image-6F24_4B24C70E
Lütfen Giriş Yapınız,Yada Üye Olunuz!
Umarız Forumumuzda İyi vakit geçirirsiniz...

.Sözüm Ona.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

.Sözüm Ona.

.____ SÖZÜM ONA ____.

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİLetiŞiM
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En son konular
» Trabzonspor ADANADA puansız Kaldı
Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:38 am tarafından Muhtesim

» Fırtına Adana'da Esemedi
Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimeCuma Ekim 06, 2023 8:36 am tarafından Muhtesim

» spartak trnava 1 - 2 Fenerbahçe
Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePerş. Ekim 05, 2023 10:08 am tarafından Muhtesim

» Fenerbahçe 5 - 0 Rizespor
Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePaz Ekim 01, 2023 8:41 am tarafından Muhtesim

» Adana Demirspor beşiktaşı farklı yendi
Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimeCuma Eyl. 29, 2023 7:25 am tarafından Muhtesim

» Makber Hafız Burhan
Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimeSalı Eyl. 26, 2023 9:40 am tarafından Muhtesim

» Emir Sultan Kümbeti ve Camii /ahlat /Bitlis
Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:54 am tarafından Muhtesim

» Selçuklu Mezarlığı / ahlat / Bitlis
Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:48 am tarafından Muhtesim

» Eski Mardin
Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:41 am tarafından Muhtesim

» Esenlik Köyü (ABRİ) CAMİİ /MUŞ
Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Eyl. 25, 2023 7:35 am tarafından Muhtesim

En iyi yollayıcılar
Muhtesim
Buyurun Beyin Testine... Vote_lcapBuyurun Beyin Testine... I_voting_barBuyurun Beyin Testine... Vote_rcap 
berfin
Buyurun Beyin Testine... Vote_lcapBuyurun Beyin Testine... I_voting_barBuyurun Beyin Testine... Vote_rcap 
karanfil
Necati
hzn
SusKun
Aslı
ela-gözlüm
buket_07
Şamil
Anahtar-kelime
beden sevgi 2023 paint değilim muhtesim mutluluk zorunlu papatya SosyoLoji 2022 hatırla yorumsuz sevmek yalnızlık şair Dost kadın bahar sarı neden odun özgürlük sıcak elveda belkide
SAAT
NAMAZ ÖĞRENİYORUM
NAMAZ HABERLERİ
  SİTENE EKLE
SİTENE EKLE
Kur’an-i Kerim OgReN
www.baktube.tr.gg
sitene ekle
İstiklal Marşı
İSTİKLAL MARŞI

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerred gibi yerden na'şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy

GüNüN SöZü
Ads

No ads available.

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder

Buyurun Beyin Testine...

5 posters
    YazarMesaj
    Misafir
    Misafir
    Anonymous

Buyurun Beyin Testine... Empty
    MesajKonu: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePaz Şub. 21, 2010 10:30 pm

http://www.fwmail.gen.tr/beyin-testi/

TIKLAYINIZ Buyurun Beyin Testine... Icon_smile

Lütfen Testi çözün ve sonucunu bizmlede paylaşın.
    BEKLİYORUZ....
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

Ruh HaLi : Buyurun Beyin Testine... Sessiz10
    Hangi ülkedensiniz : Buyurun Beyin Testine... Turkey-1
    Teşekkür Sayısı : 10146

DoSt GüLLeRİ
    ŞİİRLERİM: 22

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePaz Şub. 21, 2010 11:51 pm

SAĞ BEYİN

Siz, ağırlıklı olarak sağ beyninizi kullanıyorsunuz.

Solak olma ihtimaliniz çok yüksek. Öyle değilse bile, sol kolunuz, sağ elini kullanan diğer insanlara nazaran daha güçlü.

Sizin gibi sağ beynini ağırlıklı olarak kullanan insanlar, hayatlarının pek çok alanında esnek bir yapıya sahip olurlar. Müzikal bir eserdeki nüansları fark etmekte, ya da herhangi bir sanat çalışmasını yorumlamakta ustasınız. Hayata bütünüyle farklı bir perspektiften bakmak, sizi son derece yaratıcı, sınırsız hayal gücüne sahip ve ayrıcalıklı kılıyor.

Düşünme sürecindeki esnekliğiniz genelde fiziksel çevrenize de yansıyor. Örneğin, insanlardan dağınık ve düzensiz olduğunuza dair cümleleri sık sık duymuşsunuzdur. Aslında bu durum sizin tertipsizliğinizden değil, düzenleme yaparken, diğer insanlardan daha farklı sistemler kullanmanızdan kaynaklanıyor; mesela renge göre, konuya göre, şekle göre kategorilendirme gibi...

Kesin ve katı kurallar, düz alfabetik sistemler sağ beyine göre değildir. Sağ beynini baskın kullanan insanlar ezber yapmayı, adım adım ilerlemeyi sevmezler. Örneğin, siz matematikte cebirsel işlemlerden ziyade, geometriden daha fazla zevk alıyorsunuz. Ya da türkçe dersinde, gramer sorularından çok, paragraf sorularında başarılı olma ihtimaliniz daha yüksek...

Tamamen özgür ve kendi yöntemlerinizle çalışmayı seviyorsunuz. Bu nedenle önceden belirlenmiş plan ve programlar önünüze konulduğunda isyan bayrağını çekiyorsunuz. Siz işleri sırayla halletmek yerine, rastgele başlamayı, birinden diğerine atlamayı tercih ediyorsunuz. Fakat burdan sorumluluk sahibi olmadığınız anlaşılmasın. Bu, sizin "YÖNTEMİNİZ", ki bu yöntemle en az planlı çalışan insanlar kadar performans gösterebiliyorsunuz. Ancak, bu yöntem profesyonel yaşamda sizi zaman zaman sıkıntıya sokabilir, örneğin elinizdeki projelerin yarım kalmasına veya gecikmesine sebep olabilir. Bu durumu, ayrıntılara daha dikkat ederek, gerekirse hatırlatıcı notlar alarak aşabilirsiniz.

Sağ beyni baskın kişiler, sıklıkla dışardan anlaşılmaz, karmakarışık insanlar gibi görünürler. Örneğin, siz ne demek istediğinizi çok iyi bilirsiniz ancak doğru kelimeleri bulmakta genelde zorlanırsınız. Bu da zaman zaman yanlış anlaşılmanıza sebebiyet verebilir. Aslında empati kurabilen, duygusal bir durumu anında farkedebilen bir yapıya sahipsiniz. Sadece kendinizi ifade etmekte güçlük çekiyorsunuz.

Sağ beyin için, anlamlar ve nedenler çok önemlidir ve içgüdüsel bir işleve sahiptir. Sezgileri kuvvetli bir insansınız. Örneğin, bir test sınavında doğru olarak hissettiğiniz cevap genelde doğru çıkar. Çevrenizdekiler tahminleriniz ve öngörünüze sıklıkla başvururlar.

Konu edebiyat olduğunda, yaratıcı ve fantastik bir anlatımı olan, kurgusu ve hayal dünyası geniş olan kitapları tercih ediyorsunuz. Aynı şey sinema için de geçerli. Bilim kurgu ve macera filmleri size göre.
    http://muhtesimturhan.yetkinblog.com
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

DoSt GüLLeRİ

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePaz Şub. 21, 2010 11:55 pm

Solak olma ihtimaliniz çok yüksek. Öyle değilse bile, sol kolunuz, sağ elini kullanan diğer insanlara nazaran daha güçlü.

Sizin gibi sağ beynini ağırlıklı olarak kullanan insanlar, hayatlarının pek çok alanında esnek bir yapıya sahip olurlar. Müzikal bir eserdeki nüansları fark etmekte, ya da herhangi bir sanat çalışmasını yorumlamakta ustasınız. Hayata bütünüyle farklı bir perspektiften bakmak, sizi son derece yaratıcı, sınırsız hayal gücüne sahip ve ayrıcalıklı kılıyor.

Kesin ve katı kurallar, düz alfabetik sistemler sağ beyine göre değildir. Sağ beynini baskın kullanan insanlar ezber yapmayı, adım adım ilerlemeyi sevmezler. Örneğin, siz matematikte cebirsel işlemlerden ziyade, geometriden daha fazla zevk alıyorsunuz. Ya da türkçe dersinde, gramer sorularından çok, paragraf sorularında başarılı olma ihtimaliniz daha yüksek...

Sağ beyin için, anlamlar ve nedenler çok önemlidir ve içgüdüsel bir işleve sahiptir. Sezgileri kuvvetli bir insansınız. Örneğin, bir test sınavında doğru olarak hissettiğiniz cevap genelde doğru çıkar. Çevrenizdekiler tahminleriniz ve öngörünüze sıklıkla başvururlar.

Konu edebiyat olduğunda, yaratıcı ve fantastik bir anlatımı olan, kurgusu ve hayal dünyası geniş olan kitapları tercih ediyorsunuz. Aynı şey sinema için de geçerli. Bilim kurgu ve macera filmleri size göre.

--- bunlar doğru bence. ben solağım aslında.
    Sidar
    Yeni ÜyE
    Yeni ÜyE

Ruh HaLi : Buyurun Beyin Testine... Hosgor10
    Teşekkür Sayısı : 17

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Şub. 22, 2010 12:48 am

Beyin Testi

DENGELİ BEYİN

Dengeli bir beyine sahipsiniz. Bu, çok nadir gerçekleşen bir kombinasyondur. Pek çok insanın ağırlıklı olarak beyninin sağ ya da sol tarafı baskınken, siz her iki yarım kürenin de özelliklerini kullanabiliyorsunuz.

Çözülmesi gereken bir meseleyle karşı karşıya kaldığınızda, hem sağ, hem sol tarafın gücünden yararlanabiliyorsunuz. Bu da sizi oldukça yaratıcı ve esnek bir düşünür yapıyor. Birine karmaşık bir süreci açıklamanız ya da bir olayı tüm detayına kadar planlamanız gerektiğinde, problemleri mantık çerçevesinde çözen sol beyin devreye giriyor. Bir sanat çalışmasını yorumlarken ya da tamamen orjinal bir fikir üretmeniz gerektiğinde ise sağ beyin gücünü gösteriyor.

İnsanların büyük bir çoğunluğundan farklı olarak siz, beynin var olan potansiyelinden gerçek verimi alabiliyorsunuz. Çünkü düşünme ve öğrenme işlemleri her iki tarafta da dengeli olarak kullanılıyor. Sizin gibi ender rastlanan insanlar, çok ince detayları kaçırmadan bile büyük resmi görebilmeyi, kuvvetli sezgilerle güçlü bir mantığı harmanlamayı, olaylara tarafsız bakabilmeyi çok iyi becerirler. Bu nedenle, dengeli beyine sahip insanların adil ve önyargısız olma ihtimalleri de çok yüksektir. Kıvrak bir zekanın ürünü olan fikirleriniz, nesnelliğiniz, hayata bakış açınız ve empati kurabilme yeteneğinizle her zaman görüşleri alınan, danışılan ve aranan kişi oluyorsunuz.

Farkında olsanız da olmasanız da sizde müthiş bir yazar olma potansiyeli var. Sağ beynin sunduğu sınırsız hayal gücü, kurgu kapasitesi ve yaratıcılık size bu alanda orjinallik kazandırabilir. Bütün bunlar, sol beynin en büyük silahı olan üslup gücü ve düşünceleri eşsiz şekilde ifade ediş biçimiyle birleşince, insanları etki altına almanız kaçınılmaz.

Dengeli beyine sahip olmanın tek dezavantajı, insanı bazen çok yüksek bir kararsızlığa itmesidir. Bunun nedeni her iki yarımkürenin de olayları kendi tekniğiyle çözmeye çalışmasıdır.
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

DoSt GüLLeRİ

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Şub. 22, 2010 12:55 am

Buyurun Beyin Testine... 260672 sidar aramıza hoşgeldin.
    Sidar
    Yeni ÜyE
    Yeni ÜyE

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Şub. 22, 2010 12:59 am

teşekkür ederim karanfil hoşgördüm çok kibarsınız ben çok anlamıyorum forumdan falan kendi çapımda bakıyorum işte kusurum olursa affınıza sığınıyorum burda olmak cidden çok güzell Buyurun Beyin Testine... Icon_smile
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

DoSt GüLLeRİ

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Şub. 22, 2010 1:02 am

karıştırdınız ben karanfil değilim:)
    Buyurun Beyin Testine... Icon_biggrin
    Sidar
    Yeni ÜyE
    Yeni ÜyE

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Şub. 22, 2010 1:20 am

eeeeeeee ben baştan dedim benim kusuruma bakmayın diye bu kadarına bile şaşırıyom nasıl yazabiliyom diye , tşq ederim muhtesim saol sende saol karanfil de saolsun ya hoş gördüm kardelen abla söledi burayı sabahtan beri bakıyom güzel ama emeğinize yüreğinize sağlık :))))
    Muhtesim
    Admin
    Admin
    Muhtesim

DoSt GüLLeRİ

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Şub. 22, 2010 1:38 am

teşekkürler sağol arkadaşım.gayet seviyeli ve güzel cidden.senide aramızda görmekten buyuk sevinç duyduk.

Buyurun Beyin Testine... 260672
    berfin
    TecrubeLi ÜyE
    TecrubeLi ÜyE
    berfin

Teşekkür Sayısı : 1847

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Şub. 22, 2010 2:35 am

Siz ağırlıklı olarak, sol beyninizi kullanıyorsunuz.

Sizin gibi sol beynini kullanan insanlar genellikle, konuşma kabiliyeti, detaya inme, mantıklı ve analitik düşünme gerektiren durumlarda zorluk çekmezler. Farkında olsanız da olmasanız da, hitap tarzınız ve düşüncelerinizi ifade ediş biçiminizle insanları etki altına alma kapasiteniz çok yüksek. Yazar veya şair olmayı, güzel ve akıcı konuşmayı gerektiren özellikler, sol beyinle ilgilidir. Bunun yanı sıra dil öğrenmeye de büyük bir yatkınlığınız var.

Sol beynini ağırlıklı kullanan biri olarak, karşılaştığınız olayları belli bir mantığa oturtarak değerlendiriyorsunuz. Niyetten ziyade sonuca odaklı bir yapıya sahipsiniz. Bir işi bitirmeden diğerine atlamak size göre değil. Programlanmış günlük işlerden zevk alıyorsunuz ve genelde plan, program yapıp, bu sıraya göre hareket etmeyi tercih ediyorsunuz. Bu da, yöntemli ve verimli bir çalışma tarzınız olduğu anlamına geliyor.

Matematikte başarılı olma şansınız da çok yüksek. Rakamlar, sayılar arası ilişkiler, diziler, işlemler ve soyut düşünceden sol beyin sorumludur. Özellikle cebirsel işlem, denklem ve problem çözmede gayet iyi olduğunuz söylenebilir.

Kendinizi rahat ifade edebildiğiniz için insanlarla iletişime geçmekte zorlanmıyorsunuz. Genelde yanlış anlaşılma gibi bir korkunuz yok; çünkü doğru kelimeleri bulmak, sol beyin için kolay bir iştir. İnsanları dinlerken de, aynı zamanda detaylara odaklandığınız için, mantıklı sonuçlara varabiliyorsunuz.

Sol beyin gerçekleri olduğu gibi ele aldığından, girdiğiniz yeni ortamlara kolaylıkla uyum sağlayabiliyorsunuz. Sizin için püf nokta, ortamın kurallarını bilmek ve ona göre hareket etmek. Eğer bir kural yoksa, kendi kurallarınızı koyacak kadar da güven sahibisiniz.

Fakat, sol beyni baskın kişilerin, genel olarak ilişkilerde zorlandığı bir kısım vardır; empati kurmak... Bununla ilgili en meşhur örnek, yol tarifidir. Örneğin; siz karşınızdaki kişiye yol tarif ederken, metresi metresine doğru bir tarif verebilirsiniz ancak, bütün yönleri kendinize göre tarif edersiniz. "Sağa gideceksin" dediğinizde, bu sağ taraf, sizin sağınızdır. Sol beyin, ben merkezci özellikler taşır.

İlişkilerdeki diğer bir eksi yön ise, insanlar hakkında karar verirken, kar-zarar analizi yapmaktan kendinizi alıkoyamamanız. Aslında bu durum sol beynin, aklı ve mantığı duygulardan önce tutmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin, bir iş yerinde patron sizsiniz ve çalışanlarınızdan birine bir proje verdiniz. Fakat bu proje, o kişinin bütün çalışmalarına rağmen, sizin istemediğiniz biçimde sonuçlandı. Bu durumda, o kişinin iyi niyet çabalarını ve emeğini bir kenera koyarak, o insanı gereğinden fazla cezalandırmanız, ya da acımasızca eleştirmeniz olasıdır. Çünkü sizin için, işlerin geldiği nokta önemlidir.

Sol beyin, detaycı ve analitik düşünme sayesinde, size ayrıntılı işlerde büyük başarı sağlar. Fakat bazen ayrıntılara fazla girmek, büyük resmi görmenizi engelleyebilir. Buna dikkat etmeli ve dengeyi sağlamalısınız.

Konu kitaplar olduğunda, "roman" pek tercih ettiğiniz bir tür değil, ya da ilk tercihiniz değil. Genelde düşünsel ve felsefi bazlı kitaplar, akademik değeri olan, araştırma ürünü yazılar ilgi alanınıza giriyor. Romanda ise gerçek yaşamdan esinlenerek yazılmış eserlerden daha çok hoşlanıyorsunuz.Örneğin, biyografiler, tarihi romanlar, birebir hayatın içinden insanların anlatıldığı hikayeler gibi

dogru bır tespıt solagım
    Misafir
    Misafir
    Anonymous

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Şub. 22, 2010 4:50 am

Buyurun Beyin Testine... 59295Sidar hoşgeldin kardeşim aramıza paylaşımlarınızı bekliyoruz.
    Seyfi BaBa
    Admin
    Admin
    Seyfi BaBa

Ruh HaLi : Buyurun Beyin Testine... Suskun10
    Teşekkür Sayısı : 179

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Şub. 22, 2010 7:07 am

bir beyin bulsak bizde test ettireceğiz de...
    ama yok maalesef
    onun içinde sonuçta yok efendim.............
    karanfil
    ÖzeL ÜyE
    ÖzeL ÜyE
    karanfil

Ruh HaLi : Buyurun Beyin Testine... Ozlemi10
    Teşekkür Sayısı : 868

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Şub. 22, 2010 9:16 am

SOL BEYİN

Siz ağırlıklı olarak, sol beyninizi kullanıyorsunuz.

Sizin gibi sol beynini kullanan insanlar genellikle, konuşma kabiliyeti, detaya inme, mantıklı ve analitik düşünme gerektiren durumlarda zorluk çekmezler. Farkında olsanız da olmasanız da, hitap tarzınız ve düşüncelerinizi ifade ediş biçiminizle insanları etki altına alma kapasiteniz çok yüksek. Yazar veya şair olmayı, güzel ve akıcı konuşmayı gerektiren özellikler, sol beyinle ilgilidir. Bunun yanı sıra dil öğrenmeye de büyük bir yatkınlığınız var.

Sol beynini ağırlıklı kullanan biri olarak, karşılaştığınız olayları belli bir mantığa oturtarak değerlendiriyorsunuz. Niyetten ziyade sonuca odaklı bir yapıya sahipsiniz. Bir işi bitirmeden diğerine atlamak size göre değil. Programlanmış günlük işlerden zevk alıyorsunuz ve genelde plan, program yapıp, bu sıraya göre hareket etmeyi tercih ediyorsunuz. Bu da, yöntemli ve verimli bir çalışma tarzınız olduğu anlamına geliyor.

Matematikte başarılı olma şansınız da çok yüksek. Rakamlar, sayılar arası ilişkiler, diziler, işlemler ve soyut düşünceden sol beyin sorumludur. Özellikle cebirsel işlem, denklem ve problem çözmede gayet iyi olduğunuz söylenebilir.

Kendinizi rahat ifade edebildiğiniz için insanlarla iletişime geçmekte zorlanmıyorsunuz. Genelde yanlış anlaşılma gibi bir korkunuz yok; çünkü doğru kelimeleri bulmak, sol beyin için kolay bir iştir. İnsanları dinlerken de, aynı zamanda detaylara odaklandığınız için, mantıklı sonuçlara varabiliyorsunuz.

Sol beyin gerçekleri olduğu gibi ele aldığından, girdiğiniz yeni ortamlara kolaylıkla uyum sağlayabiliyorsunuz. Sizin için püf nokta, ortamın kurallarını bilmek ve ona göre hareket etmek. Eğer bir kural yoksa, kendi kurallarınızı koyacak kadar da güven sahibisiniz.

Fakat, sol beyni baskın kişilerin, genel olarak ilişkilerde zorlandığı bir kısım vardır; empati kurmak... Bununla ilgili en meşhur örnek, yol tarifidir. Örneğin; siz karşınızdaki kişiye yol tarif ederken, metresi metresine doğru bir tarif verebilirsiniz ancak, bütün yönleri kendinize göre tarif edersiniz. "Sağa gideceksin" dediğinizde, bu sağ taraf, sizin sağınızdır. Sol beyin, ben merkezci özellikler taşır.

İlişkilerdeki diğer bir eksi yön ise, insanlar hakkında karar verirken, kar-zarar analizi yapmaktan kendinizi alıkoyamamanız. Aslında bu durum sol beynin, aklı ve mantığı duygulardan önce tutmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin, bir iş yerinde patron sizsiniz ve çalışanlarınızdan birine bir proje verdiniz. Fakat bu proje, o kişinin bütün çalışmalarına rağmen, sizin istemediğiniz biçimde sonuçlandı. Bu durumda, o kişinin iyi niyet çabalarını ve emeğini bir kenera koyarak, o insanı gereğinden fazla cezalandırmanız, ya da acımasızca eleştirmeniz olasıdır. Çünkü sizin için, işlerin geldiği nokta önemlidir.

Sol beyin, detaycı ve analitik düşünme sayesinde, size ayrıntılı işlerde büyük başarı sağlar. Fakat bazen ayrıntılara fazla girmek, büyük resmi görmenizi engelleyebilir. Buna dikkat etmeli ve dengeyi sağlamalısınız.

Konu kitaplar olduğunda, "roman" pek tercih ettiğiniz bir tür değil, ya da ilk tercihiniz değil. Genelde düşünsel ve felsefi bazlı kitaplar, akademik değeri olan, araştırma ürünü yazılar ilgi alanınıza giriyor. Romanda ise gerçek yaşamdan esinlenerek yazılmış eserlerden daha çok hoşlanıyorsunuz. Örneğin, biyografiler, tarihi romanlar, birebir hayatın içinden insanların anlatıldığı hikayeler gibi. Aynı şey sinema için de geçerli. Kurgusu yüksek, fantastik filmler pek ilgi alanınıza girmiyor.

karanfil
    ÖzeL ÜyE
    ÖzeL ÜyE
    karanfil

Ruh HaLi : Buyurun Beyin Testine... Ozlemi10
    Teşekkür Sayısı : 868

MesajKonu: Geri: Buyurun Beyin Testine...   Buyurun Beyin Testine... Icon_minitimePtsi Şub. 22, 2010 9:20 am

Hoş geldiniz aramıza Sidar. Burası gerçekten çok güzellllllllllll...:)

Buyurun Beyin Testine...
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Sağ beyin mi, sol beyin mi?
    » Beyin ve din ilişkisi
    » Beyin Tümörleri
    » Beyin öyle bir güçtür ki
    » Aşk Beyin Kimyasını Değiştiriyor